LDG Z11 PRO II i Yaesu FT-100
tryb interfejsu bo o to pyta się kolega stepien2000 jest we wszystkich tunerach LDG z serii uniwersalnej czytaj: AT-100, AT-200, AT-600, AT-1000, Z-11, Z-100. Pracuje z FT-100, FT-857, FT-897 i wszystkimi Icomami. Co do kabla interfejsowego można zrobić samemu ważny jest układ pinów we wtyczce. Zwykły kabel audio nie będzie działał ponieważ piny od strony wtyczki trxa nie zgadzają się z pinami od strony wtyczki tunera. w instrukcji jest dokładny schemat tego kabla.

I odpowiem na twoje pytanie, wszystkie tunery LDG uniwersalne i dedykowane do Yaesu będą pracować z twoim trx'em. Wszystko teraz zależy od tego co potrzebujesz aby twój przyszły tuner jeszcze potrafił.

seria Z to tuner których zadaniem jest praca w terenie mają inaczej skonstruowany układ zasilania co powoduje że nie pobierają prądu przy pracy w spoczynku. Seria AT to tunery uniwersalne współpracujące z każdym transceiverem (wyj. AT-897Plus). Seria dedykowana czyli IT/YT/KT oraz Z-817 i AT-897Plus współpracują tylko z określonymi radiostacjami. YT-100 pracuje z każdym Yaesu, YT-450 tylko z modelami FT-950, FT-450, YT-847 z modelem FT-847. Z-817 pracuje z FT-817 a wersja H z FT-817 i wzmacniaczem Tokyo High Power HL-45B.

Ani LDG ani MFJ w swoich ATU nie wykorzystują interfejsów cyfrowych całość filozofii współpracy polega na tym że dwa piny są ze sobą zwierane przez ATU (w przypadku Yaesu) lub Trx'a (w przypadku Icoma) a gdy zestrojenie jest poprawne te dwa piny są rozwierane i trx przechodzi do normalnej pracy.

Tunery LDG współpracujące z trx'ami Icoma są zasilane bezpośrednio z radiostacji. Gniazdo Molex (do którego podłącza się np tuner AH-4) podaje napięcie 13.8V oraz GND max.2A. Pozostałe dwa piny służą do wymiany informacji dotyczących poprawnego zestrojenia (nie są ze sobą zwierane). Uruchamianie strojenia odbywa się albo po stronie radiostacji albo po stronie atu. Funkcje specjalnie typu np. tryb Bypass, strojenie z pamięci tunera wyzwala się tylko z poziomu panela ATU. Identycznie sytuacji wygląda z radiostacjami firmy Kenwood.

Inaczej w przypadku tunerów Yaesu. Nie wszystkie modele są zasilane z poziomu radiostacji. Tylko modele dedykowane czyli YT-100, AT-897Plus zasilane są z poziomu radiostacji. Pozostałe wymagają zasilania zewnętrznego (Z-817, Z-817H posiadają pojemnik na baterie wewnątrz). Uruchamianie strojenia odbywa się tylko z poziomu tunera, nie ma potrzeby wprowadzać jakichkolwiek ustawień w radiostacji. Ponad to większość tunerów LDG pracujących w trybie interfejsu z Yaesu udostępnia dodatkowy port tak aby CAT nie był zajęty oznacza to że możemy podłączyć np FT-897D do tunera AT-897Plus i do całości komputer. Wszystko będzie ze sobą współpracować ponieważ atu posiada dodatkowe gniazdo cat w formie jakby przelotki i odłącza go tylko dla siebie jeśli wykonywane jest strojenie.

Tunery uniwersalne pracują zawsze nawet bez kabla interfejsowego. Po prostu bez kabla trzeba do strojenia samemu zmniejszać moc nadajnika i podawać stały sygnał np CW lub AM. Na chwilę obecną z radiostacjami Kenwood pracuje tylko model LDG KT-100.

Dobra wystarczy elaboratu bo klawiatura rozsypie się. bardzo szczęśliwy


  PRZEJDŹ NA FORUM