Rodzaj promiennika wędka/aluminium ?
O zaletach aluminium nie będę się rozpisywał... ale o jednej potencjalnej wadzie trzeba pamiętać.... jak antena się psuje nie powinna się łamać (pękać) - tylko zginać. A tu trzeba wiedzieć jakie materiał kupić - nie moja branża nie zapamiętałem oznaczenia tego aluminium :-( - ale te informacje mam po rozmowie z jednym znanych producentów w SP.

Wędka - podobnie jak trawa kładzie się na wietrze, i jeśłi dolen mocowanie mamy dobre a wędka nie ma wad fabrycznych to praktycznie nie do złamiania.

ten GP co prawda 5x5 metrów ale już jakoś 4 lata wisi, jak były porządne wichury co zrywało dachy wyszedłem oglądać... kładła się praktycznie poziomo...

Promiennik wykonany z linki miedzianej 2,5... w środku podczas rozkładani wędek trzeba wkładać piankę/gąbkę by linka się nie trzepała w środku ( hałas) ... linka miedziana przedłużona linką, wędki uzyte dłuższe - co pozwala na wydłużanie - skracanie promienników. Nie zauważyłem problemu z wąskopasmowością anteny z linki miedzianej.

... Odpowiem tez na wcześniejsze pytanie - dlaczego rurka ALU na dole... a dlatego by dobrze stabilnie przymocować... można dać rurkę maszt o długości 2-3m ... potem mocowanie drugiej rurki 2-3 m na cybantach z izolatorem i DOLNA RURKA razem w wędką będzie pracował jako promiennik.

Można też cąłkowicie zewrzeć konstrukcję anteny i zrobić zasilanie GAMMA lub przez dużego toroida jako trafem 1:1 - ale to już bardziej kłopotliwe. ( nie mogę teraz znaleźć takiego fajnego opisu "ciągłego" dipola zasilanego trafem przez 1 zwojowa pętlę na pierwotnym.

Wędka powinna też mniej hałasować. na kominie.




https://sites.google.com/site/sp3swj/gp14mhz


  PRZEJDŹ NA FORUM