KG-UV6D NEW - Czy po odblokowaniu radia, można zaprogramować kanały morskie ?
    Jacek_sp7vmz pisze:

    Przeczytałeś co napisałem?
    Przeczytałeś co Sam napisałeś? promień Ziemi zależny od dyfrakcji???



Tak, w tych wzorach używa się promienia ZASTĘPCZEGO ziemi - jak chcesz sobie wyprowadzić wzór to musisz przyjąć promień ziemi większy, bo dyfrakcja (oraz refrakcja) zwiększa zasięg rozchodzenia się fal metrowych i decymetrowych poza horyzont. Stąd nazywa się to horyzont RADIOWY. Chyba wiesz co to jest horyzont zwykły? Jak nie odsyłam do encyklopedii.
[/quote]

Średni, zastępczy promień Ziemi to wartość matematyczna wynikająca z tego, że Ziemia nie ma kształtu kuli a jak to fajnie określono, geoidy obrotowej. Nie wiem jak powiązać kształt Ziemi z refrakcją czy dyfrakcją której wielkość zależy od długości fali. Chyba nie stanowi tajemnicy, że fale dłuższe uginają się mocniej, łatwiej, niż fale krótsze, wyższej częstotliwości. Idąc za Tobą wyszło by, że średnica Ziemi zależna jest od długości fali.

    ernest pisze:

      Jacek_sp7vmz pisze:


      Wzory które podałem dotyczą zakresu częstotliwości od 100 do 300 MHz, ten w milach żywcem zaczerpnięty z podręcznika SRC... daleko im do światła... Złamanie fali po przejściu nad horyzontem to majstersztyk
      Pjęzorjęzor


    Tak? to odpowiedz mi dlaczego zasięg fal ultrakrótkich jest większy niż horyzont? Z jakiej to przyczyny? I z jakiej to przyczyny fale od 100 do 300 Mhz zachowują się ZUPEŁNIE inaczej niż fale o częstotliwości 300-400 Mhz? Może na tamte też są jakieś wzory?



No to w kolejności. Stopień refrakcji "ugięcia" fali elektromagnetycznej jest zależny od długości fali i właściwości ośrodka, czyli fale uginają się inaczej w różnych zakresach częstotliwości. Czy nie jest zastanawiające, że nadajniki długofalowe mają zasięg "globalny" a ultrakrótkofalowe lokalny? Dlatego we wzorach na zasięg radiowy, horyzont radiowy, zakresu VHF mogą być różne współczynniki. Ja podałem skąd zaczerpnąłem wiedzę, Ty nie pokusiłeś się o podanie wartości w jakich należy wejść do wzoru.


    ernest pisze:

    Jeżeli chodzi o UKF i światło: http://portalwiedzy.onet.pl/38352,,,,ekstynkcja,haslo.html (chociażby!) Światło to też fala elektromagnetyczna.
      Jacek_sp7vmz pisze:


      co na to Atlas?


    Jaki atlas? Do ćwiczeń? dziękuję dobrze, od czasu do czasu chodzę na siłownię ale wolę używać sztangi.


Atlas to taki gigant który trzymał na barkach dysk Ziemi i tylko na krawędzi takiego świata, horyzoncie, mogło dojść do załamania fali radiowej. Ugięcie fali przyziemnej następuje stale i nie można przypisać jednego miejsca gdzie takie zjawisko zachodzi.



    ernest pisze:

    Nad lądem przede wszystkim UKF jest tłumiony przez przeszkody terenowe np. budynki, góry itp. Im wyższa częstotliwość tym tłumiony jest bardziej. Ulega załamaniu na przeszkodach (dyfrakcja) stąd zasięg może być za przeszkodą. Ulega odbiciom od budynków itp np. silne odbicia od metalowych przeszkód. Generalnie jak światło. Na morzu masz pustkę stąd nie ma ich co tłumić i rozchodzą się swobodnie. Jeżeli fala morska będzie wyższa od wysokości zawieszenia anteny to będzie przeszkodą.
    Ośrodek też tłumi, tylko chyba jakoś tak słabiej niż np. betonowy budynek albo metalowy silos? Jeżeli powietrze (i atmosfera) AŻ TAK BARDZO tłumi fale radiowe UKF to dlaczego słychać satelity z odległości kilkuset kilometrów np. ISS na 145.800 chociażby w sobotę? Wytłumacz mi też dlaczego jeżeli przeszkody w terenie nie wpływają na zasięg nadajnika występują zaniki sygnału TV np. w dolinach górskich? Albo gdy jedziesz autem i słuchasz radia UKF FM raz słychać dobrze a raz źle nawet gdy af rds jest włączony?
    Nie będę z Tobą dyskutował WEŹ SOBIE IDŹ DO BIBLIOTEKI. Biblioteka od neta lepsza, chociaż pomogę gdy ktoś nie lubi atmosfery biblioteki lub czytać książek:
    http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty2/0067/main.html strona 41 i dalej.


Dzięki bardzo za mądrą radę. Do biblioteki chodzić nie muszę bo większość książek mam a te co potrzebuje kupuję i nie dość, że przeczytał, to wydaje mi się, że trochę z tego zrozumiałem. Choćby takie coś, że sygnał radiowy dociera do odbiornika wieloma drogami, to wynik odbić od przeszkód o nieskończonej tłumienności np. budynków czy to, że atmosfera Ziemska ma zmienną gęstość przez co i tłumienie sygnału nadchodzącego z kosmosu jest w zależności od miejsca różne.


  PRZEJDŹ NA FORUM