KG-UV6D NEW - Czy po odblokowaniu radia, można zaprogramować kanały morskie ?
fakt tam powinna być suma: horyzont radiowy [km]= 4,12*(sqrt(h1)+sqrt(h2)) gdzie h1 to wysokość zawieszenia anteny 1 w metrach a h2 wysokość zawieszenia anteny 2 w metrach.
stopy zamieniasz na metry a potem wynik w km na mile. Zawsze wzór możesz sobie wyprowadzić sam wesoły narysuj kulę, promień ziemi weź w milach (Rziemi 8500km z powodu dyfrakcji), narysuj maszty poprowadź linię prostą i pomyśl wesoły
To jest wzór na tzw. zasięg użyteczny fal ultrakrótkich. Fale w zakresie kanałów morskich to UKF czyli zachowują się tak jak światło. A jak światło zachowuje się na wodzie? Woda raczej pomaga niż utrudnia. Zasięg użyteczny bo jest zawsze. Jest trochę dalszy niż horyzont bo fale elektromagnetyczne nad horyzontem ulegaja załamaniu (dyfrakcja) stąd jest minialnie dłuższy niż horyzont widzialny. Jeżeli drugi statek będziesz widział to na pewno będzie sie znim dało porozmawiać.
Oprócz zasięgu użytecznego możesz mieć jeszcze sporadyczny jak będą odpowiednie warunki propagacyjne ale to już inne zjawiska fizyczne i temat mooocno szeroki.

Nad lądem przede wszystkim UKF jest tłumiony przez przeszkody terenowe np. budynki, góry itp. Im wyższa częstotliwość tym tłumiony jest bardziej. Ulega załamaniu na przeszkodach (dyfrakcja) stąd zasięg może być za przeszkodą. Ulega odbiciom od budynków itp np. silne odbicia od metalowych przeszkód. Generalnie jak światło. Na morzu masz pustkę stąd nie ma ich co tłumić i rozchodzą się swobodnie. Jeżeli fala morska będzie wyższa od wysokości zawieszenia anteny to będzie przeszkodą.