Aktywności radiowe na ISS
Cześć Mirku,

Witam wszystkich czytelników.

Moim zdaniem wybrałeś bardzo dobre miejsce na forum, by napisać o symulacjach SSTV ze stacji kosmicznej.

Dziękuję za zainteresowanie się tym tematem. Dla zwykłego użytkownika to będzie coś jak nowa seria z międzynarodowej stacji kosmicznej obrazów. Mają one być transmitowane w modzie PD 120. To co jest bardzo ważne to obniżona moc nadajnika z 25W do 5W. Tak więc, będzie to wyzwanie dla wielu stacji naziemnych.

Ta transmisja ma być testowa aby stacje naziemne z placówek edukacyjnych które zapisały się do programu edukacyjnego FARM2HAM, miały źródło obrazów ze stacji kosmicznej i mogły przygotować swoje stacje naziemne do docelowego odbioru obrazów podczas misji badawczej w rakiecie. Z tego powodu to się nazywa symulacja z MSK, (Fram2Ham SSTV Simulation on ISS). Podczas docelowej misji FARM2HAM z rakiety przelatującej (tak tym razem możemy nazwać to lotem, choć ma być blisko orbitowania) mi.in. nad biegunem północnym i południowej mają być transmitowane obrazy w formacie Robot36. Na chwilę obecną nie wiadomo jaka będzie siła sygnału radiowego z rakiety. Z tego powodu stacje naziemne powinny być przygotowane zdecydowanie ponad normę i dlatego będzie nadawanie testowe ze stacji kosmicznej z obniżoną mocą.

Drugą ważną zmianą będzie to, że transmisja ze stacji kosmicznej będzie w paśmie 70 cm. Chodzi o efekt Dopplera. Dlaczego 70 cm? Ponieważ właśnie w tym paśmie w czasie misji docelowej FARM2HAM będzie odbywała się transmisja.

https://fram2ham.com/

Także można wspólnie ze stacjami, które oficjalnie zgłosiły się z placówek edukacyjnych, również jako stacje indywidualne próbować odbierać obrazki i tradycyjnie zgłaszać je do galerii ARISS. Prawdopodobnie jak zwykle będą jakieś pamiątkowe dyplomy. Być może Sławek coś więcej dopisze.


  PRZEJDŹ NA FORUM