Rozporządzenie MC w sprawie pozwoleń
do nowej ustawy PKE
    SP9LCY pisze:

    Kiedyś zapytałem (nie napiszę kogo) kiedy PZK wstąpiło do IARU.
    Dostałem odpowiedź: PZK do IARU nie wstępowało, PZK IARU zakładało!!!
    A teraz dostaję odpowiedź, że wikipedia się celowo myli i na PZK się uwzieła. aniołekaniołekaniołek


W paryskim międzynarodowym kongresie w 1925 roku uczestniczyła 9-osobwa delegacja z Polski pod przewodnictwem Stanisława Odyńca. Przyjechały delegacja z 24 krajów a polska delegacja była piątą co do liczebności. Odyniec został członkiem Komitetu Honorowego wraz z Hiriamem Maximem z USA i zasiadał za stołem prezydialnym i można by domniemywać, że współtworzył IARU.

Na pewno Polacy weszli w skład wszystkich komisji roboczych. Był to niewątpliwie sukces polskiej delegacji.

Z inicjatywy Stanisława Odyńca utworzono na kongresie Komitet Radioamatorskich Prób Transkontynentalnych. W Warszawie utworzono biuro Komitetu dla Europy Wschodniej.

Chichot historii jest taki, że delegaci kraju nieposiadającego ani jednej stacji nadawczej w eterze i ani jednego krótkofalowca stali się współzałożycielami IARU.

Tyle mojej wiedzy.

Co mówi strona IARU:
At the time there were very few countries in which radio amateurs had been able to organize themselves into national associations. In many countries amateur radio operation was actively discouraged or even illegal. Fortunately, there were far-sighted individuals who understood the problem and were able to find a solution. In 1925 they met in Paris and formally created the International Amateur Radio Union, or IARU.

Więc formalnie rzecz biorąc prawdą jest twierdzenie, że Polacy współtworzyli IARU.
Nieprawdą jest, że PZK współtworzył IARU, bo PZK wtedy nie istniał.

Quot Erat Demonstrandum.


  PRZEJDŹ NA FORUM