SP5LXT pisze:
Potwierdzam to jest to, tym balunem zasilam wszystkie moje dipole od 1980 roku kiedy to otrzymałem pozwolenie i tak jest do dziś.
stasiek pisze:
Jak pisze wyżej kolega od 1980r używam w/w. Obecnie do dipoli wielopasmowych (3 dipole na 4 pasma-od 40 pracuje na także wyśmienicie na 15m).
Tak się zastanawiam, czy to, że koledzy używają jakiegoś rozwiązania od 1980 ( a usunąłem )
A teraz do rzeczy. Porównałem Ruthroff 1:1 voltage balun, z choke balunem 1:1 nazywanym czasem Guanella. Oba nawinąłem na małym rdzeniu FT82-43, takimi samymi przewodami. Właściwie to nawinąłem najpierw Ruthroff, pomierzyłem, odwinąłem szare uzwojenie i wyszedł choke.
Wygląda to tak:
![](https://i.imgur.com/YGe6gA0.jpeg)
Od razu chciałem tu pokazać, że takie nawinięcie Choke nie jest w pełni poprawne, ponieważ to uzwojenie tworzy linię transmisyjną. W tym przypadku impedancja charakterystyczna tej linii to 116 omów. Byłby to choke 116:116, a zwykle potrzebujemy choke 50:50, najprościej taki choke nawinąć koncentrykiem, bo koncentryk nam zagwarantuje te 50 omów. Jednak nie mam koncentryka który by się zmieścił na tak małym rdzeniu więc nawinąłem tym czym nawinąłem.
Porównanie SWR:
![](https://i.imgur.com/DjfQgD3.jpeg) Niewielka przewaga Choke nad Ruthroffem, ale podniesiony SWR w choke wynika w całości z tego, że nawinięta linia ma impedancję charakterystyczną 116 omów zamiast 50.
Takie efekty można próbować kompensować. Do kompensacji dobrałem kondensatory 27pF które umieściłem po obu stronach baluna. Efekt kompensacji:
![](https://i.imgur.com/A0eAHCP.jpeg) SWR w Choke skompensował się niemal idealnie, a Ruthroff być może dałoby się lepiej przy 33pF, ale już nie sprawdzałem. Pokazuję tylko że coś się da poprawić stosując takie triki.
Jednak dalsze pomiary robiłem bez kompensacji. Następnie podłączyłem pin gorący portu S21 (niebieski wykres) do środka dzielnika rezystorowego na wyjściu. Przy idealnej symetrii baluna nie powinno być tam w ogóle sygnału.
![](https://i.imgur.com/A4RAcXJ.jpeg) Widać przewagę choke o kilkanaście decybeli.
Następnie podłączyłem port S21 pomiędzy połówkę czerwoną. Masa portu S21 do środka dzielnika, pin gorący do strony z przewodem czerwonym. Musiałem też wylutować jeden z rezystorów dzielnika aby nie zaburzyć symetrii obciążenia, bo port S21 jest obciążeniem 50 omów. Wykres S21 powinien być w tej sytuacji w okolicy -6dB.
![](https://i.imgur.com/VFJrk8V.jpeg) Widać że choke jest bliżej -6dB.
Tak samo od strony niebieskiej:
![](https://i.imgur.com/SnijjK7.jpeg) Tutaj Ruthroff poległ już zupełnie, ponad 1dB asymetrii w wyższych zakresach KF.
Tłumienie prądu common mode:
![](https://i.imgur.com/wuLVJv2.jpeg) Uwaga inna podziałka wykresu. Widać, że Ruthroff nie tłumi wcale CMC, a taki biedny Choke jako tako miarę, większość pasm lepiej niż 20dB.
A więc w tych testach Ruthroff poległ całkowicie, nie widzę ani jednej jego przewagi nad choke, i to mimo, że choke był nawinięty parą 116 omową. Dlatego pytam w czym Ruthroff jest lepszy? być może o jakimś teście zapomniałem czy zwyczajnie nie przyszedł mi do głowy.
sp9ds pisze:
Masz jakieś źródło, jakieś badania, pomiary na tę tezę? Bo Twoje „trust me bro” to trochę mało.
Czy kolega sp9ds jest usatysfakcjonowany powyższymi pomiarami?
|