Tropo na UKFie dla "młodych" (początkujących na UKFie)
Temat specjalnie dla początkujących UKFowców
********Temat specjalnie dla początkujących UKFowców.************

Robimy DXy na tropo. Co to jest DX na UKFie?
To zależy od wyposażenia stacji . Dla użytkownika handy to dystans 50-100km , ogólnie przyjmuje się że 500 km, ale stacje lepiej wyposażone uznają więcej, a te z antenami 4X12el. mają poprzeczkę jeszcze wyżej ustawioną. Modulacje DIGI, cw, ssb, ale na Fm-ie też można coś zrobić.Polaryzacja anten w większości pozioma.

Propagacja na UKFie https://www.youtube.com/watch?v=DTXJ3bS2UcE
Propagacja troposferyczna https://www.youtube.com/watch?v=bB7Aji0KtxA zależy od warunków w troposferze ziemskiej, dlatego UKFowcy powinni korzystać z najnowszych technologii w celu zapoznania się z prognozą i stanem bieżącym . Prognozy są 2 podstawowe :
- ta bardziej optymistyczna https://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html
- druga mniej optymistyczna https://tropo.f5len.org/forecasts-for-europe/
Różnice wynikają z wykorzystania nieco innych modeli naszej atmosfery, Andrzej SO3Z drążył ten ten temat na forum (ale chyba na innym).
Warunki rzeczywiste podglądamy na:
1.mapa APRSowa https://vhf.dxview.org/ czasem pokazuje optymistycznie ze względu na wysokie zainstalowanie niektórych elementów sieci
2.mapa DXowa https://www.dxmaps.com/spots/mapg.php?Lan=E&Frec=MUF&ML=M&Map=EU#google_vignette wybieramy pasmo 144 MHz, pamiętać należy ,że linie koloru zielonego oznaczają połączenia tropo, niebieskie ms, a czerwone Es. Wadą jest to , że łaczności stosunkowo długo są wyświetlane, co przy szybkich zmianach kierunków sam obrazek jest mało czytelny
3.PSKReporter https://pskreporter.info/pskmap.html mapę ustawiamy na pasmo 2m, the callsign = anyone, czas max skracamy, bo nie interesuje nas to co było ileś tam godzin temu, tylko w ostatnich np. 15 minutach i widzimy wszystkie dekodowania z tego okresu, czyli wiemy co się dzieje na paśmie, w którym kierunku zacząć próby. Zaczynając nadawanie przełączamy znak stacji na swój, aby obserwować gdzie dolatujemy.
4.Mapa FM DX , czyli stacje z pasma 88-108 MHz (max odświeżanie co 5 minut)https://www.fmlist.org/fm_logmap.php? - sprawdzamy, czy mamy aktualną datę informacji i wybieramy rodzaj propagacji tropo. Weźmy pod uwagę,że stacje radiofoniczne nadają mocą kilku-kilkunastu kW mocy do dookólnej anteny która często jest zainstalowana na 100 metrowej wieży , a niektórzy Hamsi mają 1kW i 4x10-16 el.

Niestety bardzo ważna jest lokalizacja anteny, gdyż praca z wysokości 1000m czy 600m nad poziomem morza , z wieżowca górującego w okolicy, hamsa mającego zainstalowaną antenę na 20m wieży, będzie skuteczniejsza w wielu przypadkach w stosunku do stacji których antena zainstalowana jest niżej. Wszystko to oczywiście będzie zależało na jakiej wysokości unosi się dukt. Jeżeli sygnały na FT8 są +10, +20 dB to wyraźnie jestemy w dukcie, niestety częściej sygnały są poniżej -10 dB i wtedy też należy się cieszyć, że cokolwiek do nas dociera , widzimy (słyszymy) przecież silniejsze sygnały w raportach innych stacji.
Stacje w dolinach też nie stoją na straconej pozycji, ale muszą wykazać się dużo większą cierpliwością i doczekać do momentu kiedy „fala” wniknie do doliny. Może to być wcześniej lub później, niż u sąsiadów dookoła. I czas trwania zazwyczaj jest krótszy. Oczywiście najbardziej pesymistyczny przypadek, że fala nie wniknie do doliny jest możliwy, ale my chcemy aby było inaczej.
Warunki tropo a samoloty --- otóż samoloty w pewnych momentach przedłużają propagację, albo wręcz umożliwiają przeprowadzenie qso w warunkach podwyższonej propagacji. Bo w normalnych warunkach takiej łączności nie jesteśmy w stanie zrobić, bo nawet nie usłyszymy stacji.
Przykładem są moje 2 łączności ze stacją YL2LW z KO26CW. Trasa do KN09SR pokrywa się częściowo z trasą przelotów samolotów , i łączność przy podwyższonej propagacji jest możliwa.
W przypadku bycia w dukcie wszystkie marzenia są do spełnienia. Jeśli jesteśmy poza nim to też trzeba kombinować, czasem potrzeba obrócić trochę antenę w prawo lub lewo i pojawia się sygnał. Ale warunki są najczęściej niestabilne i za chwilę nasze próby korygowania anteny mogą już nie przynosić dobrego skutku. Stacje z antenami dookólnymi nie mają żadnego wyboru, jest jak jest, dlatego "grabie" nawet parę elementów dużo dają.
Do długich duktów polecam info https://la0by.darc.de/190615_LA0BY_Tropo%20extreme.pdf
Młode stacje muszą pamiętać : najpierw słuchamy, a nie wołamy stacji 100km od nas. Nie mamy dobrej anteny, to patrzymy jakie łączności robią, ewentualnie kogo próbują wołać nasi sąsiedzi. W większości transmisje w 1st perodzie na zachód i północ, w 2nd periodzie na południe i wschód. No niestety w dzisiejszym czasie na 144 MHz 95% łaczności robionych jest modem cyfrowym, dlatego o tym piszę.
Zauważyłem że „młode” stacje czasem z uporem maniaka zaczynają nadawać w periodzie w którym słychać DXy. Albo nie słyszą stacji, albo nie mają świadomości, że w tych szczególnych warunkach można "zrobić" to, co jest w normalnych warunkach niemożliwe do zrobienia. Przecież cała Europa jest teoretycznie do zrobienia na 144 MHz ! Na tropo, na meteorytach i na sporadiku. Tylko wymaga to trochę wysiłku .
Robimy przerwy w nadawaniu, bo niektóre stacje DXowe pracują w innym periodzie, z różnych przyczyn, albo ktoś nas "przykrywa" i lepiej się przesunąć.
Świadomi propagacji , jej zmian i uwaruńkowań mniej się denerwujemy, jesteśmy bardziej zadowoleni z tego co udało nam się zrobić. Po takich warunkach każdy hams zastanawia się co jeszcze może poprawić w swoim setupie, aby przy następnym otwarciu było LEPIEJ !!!
W paśmie 70cm jest podobnie, tylko stacji pracujących jest mniej.



  PRZEJDŹ NA FORUM