Zasilacz wysokiego napięcia od wzmacniacza do radiostacji R-140, parę pytań.
Dziękuję bardzo za info o szlaku. Bardzo przydatna informacja.


    sp5gzv pisze:

    Jako uzupełnienie: oprócz zmiany napięcia wyjściowego przez przełączanie gwiazda-trójkąt po stronie pierwotnej można także dokonać zmian w skojarzeniu uzwojenia po stronie wtórnej. Oryginalnie jest ono skojarzone w gwiazdę, ale po zmianie na skojarzenie w trójkąt otrzymamy jeszcze niższe napięcie za prostownikiem.
    R140 w rękach nie miałem ale bardzo podobny zasilacz - i znacznie lepiej wykonany - widziałem w starych nadajnikach radiofonicznych produkcji amerykańskiej f-my RCA. W panelu sterowania przełącznik mocy miał cztery ustawienia: OFF, 1/4, 1/2, FULL.
    Zmiana napięcia anodowego faktycznie powoduje zmianę impedancji lampy, co ma wpływ na dopasowanie stopnia do anteny. Dlatego przełaczniki mocy stosuje sie niemal wyłącznie dla celów serwisowych. W profesjonalnych nadajnikach radiokomunikacyjnych występowały specjalne układy korekcji napięć siatki pierwszej i drugiej. I niemal powszechnie stosuje się uziemiona siatkę drugą, co znacząco wyrównuje zmiany impedancji. Układ ten powszechnie był stosowany w analogowych nadajnikach telewizyjnych, gdzie nierównomierność dopasowania ma bardzo istotne znaczenie.


Pomysł dobry, ale nie jestem pewny czy do zastosowania w tym zasilaczu.

On obecnie ma przełączanie gwiazda/trójkąt po stronie pierwotnej(obecnie ustawione na stałe na trójkąt). A strona wtórna jest na stałe połączona w gwiazdę.

Nie udało mi się zidentyfikować wspólnych wyprowadzeń strony wtórnej(jestem poza domem obecnie) , ale na zdjęciach widzę po 4 wyprowadzenia z każdej sekcji więc powinno to się udać.

Tylko teraz kluczowe pytanie... Jak przełączać 1800V AC? Jeden przekaźnik próżniowy kosztuje 200zł i to jednosekcyjny. Wielosekcyjnych nie widziałem.

Gra jest raczej nie warta świeczki. Trzeba by te kable przekładać ręcznie za każdym razem, ale jako ciekawostka może komuś się przyda.


(od razu powiem ze połączenie wyjścia w trójką i używanie obu opcji na wejściu odpada bo transformator nie jest przystosowany by mieć 410V na jedno uzwojenie wejściowe).



  PRZEJDŹ NA FORUM