Zasilacz wysokiego napięcia od wzmacniacza do radiostacji R-140, parę pytań.
Jako uzupełnienie: oprócz zmiany napięcia wyjściowego przez przełączanie gwiazda-trójkąt po stronie pierwotnej można także dokonać zmian w skojarzeniu uzwojenia po stronie wtórnej. Oryginalnie jest ono skojarzone w gwiazdę, ale po zmianie na skojarzenie w trójkąt otrzymamy jeszcze niższe napięcie za prostownikiem.
R140 w rękach nie miałem ale bardzo podobny zasilacz - i znacznie lepiej wykonany - widziałem w starych nadajnikach radiofonicznych produkcji amerykańskiej f-my RCA. W panelu sterowania przełącznik mocy miał cztery ustawienia: OFF, 1/4, 1/2, FULL.
Zmiana napięcia anodowego faktycznie powoduje zmianę impedancji lampy, co ma wpływ na dopasowanie stopnia do anteny. Dlatego przełączniki mocy stosuje się niemal wyłącznie dla celów serwisowych. W profesjonalnych nadajnikach radiokomunikacyjnych występowały specjalne układy korekcji napięć siatki pierwszej i drugiej (tzw, pływająca klasa). I niemal powszechnie stosuje się uziemiona siatkę drugą, co znacząco wyrównuje zmiany impedancji. Wówczas spadek napięcia na anodzie daje zmianę napięcia na drugiej i wzrost napięcia ujemnego siatki pierwszej - względem katody oczywiście. Układ ten powszechnie był stosowany w analogowych nadajnikach telewizyjnych, gdzie nierównomierność dopasowania ma bardzo istotne znaczenie.

A nadwymiarowanie stopnia mocy nadajnika miało prostą przyczynę: nadajnik miał być także wykorzystywany do pracy ciągłej emisjami dalekopisowymi.
Analogiczne zasady obowiązują dla nadajników radiofonicznych i telewizyjnych.


  PRZEJDŹ NA FORUM