Nowa Ustawa - Prawo komunikacji elektronicznej
Szanowni Państwo,
dawno tu nie zaglądałem a tu widzę się ,,dzieje".
Zerknąłem sobie na Prawo Komunikacji Elektronicznej, które aktualnie oczekuje na wejście w życie i teraz takie ,,ciekawostki" mi się nasunęły:
1.
    Prawo Komunikacji Elektronicznej pisze:

    art. 143 ,,1. W służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej Prezes UKE wydaje pozwolenia kategorii 1, 3 i 5..."

    Prawo Komunikacji Elektronicznej pisze:

    2. Prezes UKE wydaje w służbie amatorskiej osobie fizycznej pozwolenie radiowe na podstawie zaświadczenia o pozytywnym wyniku egzaminu z wiedzy i umiejętności osoby ubiegającej się o pozwolenie..."

2.
    Prawo Komunikacji Elektronicznej pisze:

    art. 144 ,,(...)6. Minister właściwy do spraw informatyzacji określi, w drodze rozporządzenia, dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej:
    1) szczegółowy zakres pozwoleń,
    2) wymagania niezbędne do uzyskania pozwolenia i zakres wymogów egzaminacyjnych,
    3) tryb przeprowadzania egzaminów, w tym egzaminów poprawkowych,
    4) tryb powoływania komisji egzaminacyjnej,
    5) wysokość opłat za przeprowadzenie egzaminu,
    6) okres ważności pozwoleń,
    7) sposób identyfikacji stacji amatorskiej
    (...)"


No i jeszcze:

    Prawo Komunikacji Elektronicznej pisze:

    Art. 157.
    1. Obsługiwanie urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego używanego w służbie radiokomunikacyjnej lotniczej, morskiej i żeglugi śródlądowej wymaga posiadania świadectwa operatora urządzeń radiowych lub dokumentu równoważnego, wydanego przez uprawniony organ zagraniczny.
    2. Obsługiwanie urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego używanego w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej wymaga posiadania pozwolenia radiowego lub w przypadku, o którym mowa w art. 145 ust. 2 pkt 2, dokumentu równoważnego wydanego przez uprawniony organ zagraniczny.
    (...)


Czy ja dobrze rozumiem, że nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej usuwa z polskiego systemu prawnego Świadectwo Operatora w Służbie Radiokomunikacyjnej Amatorskiej klas A i C??
Czy ma ktokolwiek z Państwa wiedzę, w jaki sposób ma teraz być udokumntowane zdanie egzaminu z wiedzy i umiejętności zgodnie z zaleceniami CEPT i który dokument ma pełnić rolę certyfikatu HAREC?
Obecnie za okazaniem świadect wydanych przez UKE można za granicą uzyskać pozwolenia radiowe bo dokument ten jest certyfikatem HAREC i jako taki jest uznawany za granicą jako podstawa do uzyskania pozwolenia.
Czy w związku z tym, że planuje się (z tego co rozumiem przepis) pozostawienie jedynie Pozwoleń Radiowych w służbie amatorskiej, to będą one jakoś oznaczone jako zgodne z CEPT/HAREC czy raczej cofnęliśmy się o kilka dekad i już w Polsce ujednolicone certyfikaty HAREC nie będą wydawane?

No i co z tymi osobami, które mają już świadectwo operatorskie i pozwolenia wydane na podstawie przepisów dotychczasowych. Próbując przeszukać ustawę, nie znalazłem niestety żadnej informacji czy dokumenty te pozostają ważne czy też konieczna będzie ich wymiana no i co z osobami ponownie wnioskującymi o pozwolenia mającymi świadectwa operatorskie A i C - czy takie świadectwa dalej będą uznawane czy trzeba będzie ponownie przystąpić do egzaminu?

Nigdzie w treści Ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej nie znalazłem zapisu w stylu:

,,Pozwolenia radiowe wydane na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie niniejszej Ustawy zachowują ważność do czasu w nich określonego" lub ,,Świadectwa Operatora Urządzeń Radiowych w służbie amatorskiej, morskej i żeglugi śródlądowej oraz w służbie lotniczej wydane na podstawie przepisów dotychczasowych zachowują ważność".

P.S. Przepraszam, jeśli ,,wciąłem się" komuś w jakże pasjonującą polemikę
aniołek


  PRZEJDŹ NA FORUM