Fider Rosenberger SL 012R
Poza specyfikacją elektryczną należy zwrócić uwagę na mechaniczną budowę samego kabla klasy 1/2".
Żyła środkowa wykonana jest z miedziowanego drutu aluminiowego a ekran jest z karbowanej rurki miedzianej. Oba elementy stanowią sztywną konstrukcję, która nie nadaje się do ciągłego zginania/ skręcania. W specyfikacji Rosenbergera podana jest ilość zgięć: <,Number of bends, minimum (typical) 15 (50)>,. Hmm, tyle razy to ja kręcę anteną przez 1 - 2 contesty, Hi. A potem co, wióry mają lecieć? Hi.
W układzie naszych anten kierunkowych newralgicznym miejscem jest przejście kabla z kratownicy na obrotową rurę nośną anteny. Tu konieczny jest jumper czyli odcinek z elastycznego koncentryka.
W praktyce stosuję w całości jeden odcinek z kratownicy od SL 012R do punktu zasilania wibratora na boomie. Na wstępie odpada zupełnie wybór CNT400 lub H1000 i pochodne ze względu na sztywny drut aluminiowy w żyle środkowej. Bezkompromisowym wyborem będzie Ultraflex13 ewentualnie Hyperflex10. W obu tych kablach żyła środkowa jest z elastycznej linki miedzianej i oplot z siatki miedzianej na plastykowanej folii też miedzianej. Taka konstrukcja zapewnia wieloletnie obracanie anteną bez obaw o mechaniczne uszkodzenia kabla.
Na marginesie dodam, że w linii zasilającej antenę jest niezbędny choke balun. Dla yagi stosuję balun powietrzny 1:1 nawijany na rurze PVC fi 110 jednym odcinkiem koncentryka od wibratora poprzez +/- 10 zwojów na PVC aż do złącza ze sztywnym SL 012R na kratownicy. Unikam w ten sposób zbędnych połączeń na gniazdach jak to ma miejsce w balunach z rdzeniem toroidowym. Należy pamiętać też o luźnej pętli pozwalającej owinąć się jumperem wokół rury.
https://www.rosenbergerap.com/prodDetail.html?id=885&pid=543
https://www.teltad.pl/kabel-koncentryczny-50-ohm-ultraflex-13-127-mm-miekki-mp-cena-za-1-m-p-2273.html
https://www.teltad.pl/kabel-koncentryczny-50-ohm-hyperflex-10-103-mm-miekki-mp-cena-za-1-m-p-2001.html



  PRZEJDŹ NA FORUM