Spliter VHF-HF Pytanie
    canis_lupus pisze:

      sp9fys pisze:


      Wartości tłumienia i SWR mocno dyskusyjne.

    A dokładniej to jakie?
Jak rozumiem, trolujesz, bo dobrze wiesz jakie te złącza są, ale powtórzę dla nieświadomych. Są nieokreślone, więc i wpływ ich jest nieokreślony. Złącze UC1 a konkretnie gniazdo nie ma określonej impedancji falowej, przez co w praktyce ma pomiędzy 22 a 35 omów tejże impedancji falowej. Jest to dalekie od 50 omów i fizycznie nie da się wykonać takiego gniazda w wersji 50 omów ponieważ średnice pinu i ekranu nie pozwalają na to. W paśmie 70 cm takie gniazdo o impedancji 22 omy i długości 17 milimetrów podbija SWR z 1.0 do 1.6, a beczki czy adaptery potrafią podbić grubo powyżej 2 bo są dłuższe. Co w niekorzystnym złożeniu gdy np nasza antena ma SWR około 2, może finalnie skończyć się SWR około 4 lub... 1.0 w zależności od znaku reaktancji przed gniazdem UC1. Zrobiłem filmik o tym
https://www.youtube.com/watch?v=YlxyN9TpPZA
Lektor typu Iwona, więc jak ktoś nie toleruje to niech nie wchodzi.
    HF1D pisze:

    Nie przepadam za UC1, ale cały morski sprzęt UKF (156-162 i 457-467 MHz) i to dobrych firm ma gniazda UC1 (inaczej SO-239 lub UHF).
    Zastosowanie dobrych wtyków i kabli załatwia problem
    tu masz wtyk do 500 MHz

Gdy gniazdo kupuje producent sprzętu, to producent wie co kupuje, bierze datasheet i wybiera lepsze, oraz ewentualnie dodatkowo kompensuje jego wpływ. A radioamator bierze co mu dadzą bo nie ma pojęcia. Sklep też nie ma pojęcia i nawet jak ma na stanie dobre złącze z datasheet od dobrego producenta, wysyła inne bo co to za różnica.
Dobre wtyki mogą istnieć, ale gniazda się nie da dobrze zrobić. Jedynie można się zbliżyć do ideału stosując izolator w pełni powietrzny, tylko takie gniazda UC1 są bardzo rzadko spotykane. (Nie mylić z gniazdem M Diamonda). Widzę, że na tej stronie skąd pochodzi w.w. obrazek mają gniazda SO239 https://www.rf-microwave.com/en/qaxial/uhf14-00-01/4-hole-flange-uhf-female-so239-connector-solder-cup/uhf-50/?query=SO239/ z datasheet i podpisują je do 500 MHz. Tyle, że nie podpisują jaki jest return loss ani SWR przy tych 500 MHz, czyli właściwie nic nie warta ta informacja 500 MHz. No ale ciekawe, może kupię i sprawdzę, choć na oko wygląda źle, tzn jest pełny izolator.
    HF1D pisze:

    Tłumienie złącza zależy tylko i wyłącznie od jakości wtyku i wykonanego połączenia.
    SWR średnio zależy od samego wtyku (oczywiście poza skrajnymi przypadkami) a bardziej od długości i jakości kabla.
Proszę o więcej informacji na ten temat, bo oba te stwierdzenia to bzdura, choć w pewnych przypadkach mogą być prawdziwe, np gdy przez złącze płynie prąd stały a nie w.cz. wesoły. Zwłaszcza ciekawi mnie uzasadnienie, że "SWR średnio zależy od samego wtyku [...] a bardziej od długości i jakości kabla"
    SQ6RDP pisze:

    Zamiast wyrywać sobie włosy, można:
    Poszukać takiego ze złączem N
    Przelutować złącze N
    poprosić kolegów żeby przelutowali
    Zrezygnować z pasma 70cm
O taki ze złączem N owszem, ale przelutowywanie UC1 na N nie jest dobrym pomysłem, bo w układzie może być zrobiona kompensacja tego UC1 która zostanie po przelutowaniu na N i temat finalnie zepsujemy bardziej niż było.
    jfr pisze:

    A z jakiegoś powodu nawet renomowani producenci montują takie w radiach na 2m/70cm. Czemu się przy nich upierają?
To klienci się upierają przy takim złączu, a klient płaci. Jak już pisałem, producent może wybrać mniej złe złącze, bo wie co to datasheet i dodatkowo może skompensować ten negatywny wpływ.
    SP2LIG pisze:

    Być może tym powodem jest różnica w montażu wtyku UC1 a wtyku N. Mam antenę X200 gdzie gniazdo jest N, z zarobieniem wtyku N był spory problem.
Bo kupiłeś badziewny wtyk N lub nie na ten kabel co o zakładałeś. Są takie których montaż to męczarnia, a są też takie, które zakłada się bez problemu.
    SP2LIG pisze:

    Kupując TRX FT 7800 od razu zleciłem wymianę gniazda N na gniazdo UC1.
    Zero jakiegokolwiek problemu w nadawaniu jak i w odbiorze po zamianie N na UC1.
O i tu mamy przykład takiego upartego klienta. A że jest zero problemu, bo ciężko to na uchometr stwierdzić, oraz mogłeś trafić na dobre gniazdo. Może się bardziej pocić końcówka przy nadawaniu, czego nie zobaczysz.


  PRZEJDŹ NA FORUM