Regres w zrzeszaniu się krótkofalowców w klubach krótkofalowców. Fakt czy wydumany problem?
Zapytałem "Pytię z Delf"
    sp69764 pisze:

Problem istnieje. Ale!
    Zdiagnozowane powody:

1. Starzenie się populacji krótkofalowców.
    2. Ogólny spadek członków.
    3. Działania promocyjne i edukacyjne na niskim poziomie.
    4. Wzrost zainteresowań, tylko w niektórych regionach.
    5. Wpływ nowych technologii.

Ja od kiedy mam do czynienia z krótkofalarstwem. To zawsze był podnoszony problem braku zainteresowania
    radiokomunikacją amatorską.
    Choć był okres eksplozji zainteresowania "Radiem Obywatelskim" Bez przesadnego zainteresowania ze strony
    krótkofalowców.

Za obecny regres, obwinia się emisje cyfrowe.
    I słusznie.
    Choć te emisje, pomimo, że są takie łatwe do "ujarzmienia" Dla wielu są już mentalnie, nie do pokonania.

Powyższe, przedstawione w punktach, to odpowiedź "Pytii z Delf"

Ja osobiście uważam, że kluby, zostały zniżone do klęczek na glebie, z kilku powodów.
    Jednymi z nich, to fora "dyskusyjne"
    Portale społecznościowe, media społecznościowe.
    Ostatni, gremialnie włączają się wszelkiego rodzaju "Podcasty Naukowe"

Nie wspomnę o innych, przyjaznych wszelkim hobbystom. Którzy ochraniają przed wszelkimi zagrożeniami fal,
    promieniowań, nauki. I setki innych zagrożeń.

Stasiek vel Stanik

Nie do końca zgadzam się z kolegom, a mówię to na przykładzie mojego klubu SP9PKS w Mikołowie na śląsku. Wszystko zależy od tego co takie kluby mają do zaoferowania potencjalnym klubowiczom. Na naszych spotkaniach klubowych przygotowujemy młodych adeptów do egzaminu i to nie na zasadzie, że wałkujemy zassane pytania egzaminacyjne. Jest wiele akcji aktywności radiowych, spotkań plenerowych i innych atrakcji. Chętnie do nas zaglądają dzieci i dorośli ciekawi naszych doświadczeń radiowych. Obecnie mamy nawet jedną rodzinę z Wodzisławia, której kobieta w zaawansowanej ciąży stawała do egzaminu i zdała za pierwszym podejściem a teraz razem z mężem i szczęśliwie narodzonym dziecięciem co tydzień pokonują 60km aby dotrzeć na nasze spotkanie. Mamy wielu młodych ludzi porządnie wykształconych, jeden z nich pomimo, że dopiero poznaje niuanse dotyczące łączności i ich logowania, stworzył program logujący na podstawie naszych sugestii i upodobań. Tak kolego u nas dzieje się.