Pytania egzaminacyjne, testy
na świadectwo
Nie byłem na konsultacjach jak nie jestem autorem ani starych ani nowych pytań, ale w 99% przypadków da się to ogarnąć.
Dla każdego też co innego będzie trudnym zagadnieniem. Finał finałów to po to jest to hobby by się uczyć nowych fajnych rzeczy.
Widzę często wręcz wycie że egzamin jest trudny, po co to komu. Z drugiej strony jak zestawię to z faktem że zdają go 10 latkowie, w dodaku znam kilku takich co nawet większość materiału rozumieją (no może troche starsi byli tak koło 13-15 :-) ) to jak widzę na YT czy FP 40-50 chłopa płaczącego jak to jest mu źle to w sumie cieszę się że nie trafi do tego hobby. Jednak wolałbym tu poznawać łebskich ludzi na których wiedzy sam skorzystam.

    djbpm pisze:


    Natknąłem się ostatnio na takie 2 przypadki, ale te przypadki były również w starej bazie, a w nowej nie zostały zmienione ani poprawione:
    214. Jaka jest różnica pomiędzy efektywną mocą promieniowaną e.r.p. a efektywną mocą promieniowaną izotropowo e.i.r.p?
    a) e.i.r.p. jest większe o 2,15 dB od e.r.p.
    b) e.i.r.p. jest mniejsze o 2,15 dB od e.r.p.
    c) nie ma różnicy

    Dobrze wiem czym się różni e.i.r.p od e.r.p, a wybrałbym odpowiedź b. Wszystkie źródła podają odpowiedź a. Co oznacza "jest większe/jest mniejsze"? Czy to jest większe/mniejsze "w zapisie"? czy może większe/mniejsze jest maksimum mocy promieniowane kierunkowo? Czy może chodzi o moc nadajnika którą musimy ustawić o 2,15 mniej/więcej aby wyszło na to samo?


co ma kierunek do tego ?
Jeśli np. porducen poda ci dane w db i dbi to w każdym różnica bedzie taka sama - to kwestia innej referencji a nie kierunku

    djbpm pisze:


    23. Czy radiostację i urządzenia pomocnicze można podłączać do gniazd zasilanych z dwóch różnych faz?
    a) można, nie ma żadnych przeciwwskazań
    b) kategorycznie nie można, grozi to zniszczeniem sprzętu i porażeniem operatora
    c) można, jeżeli jednocześnie nie używa się wszystkich urządzeń

    Odpowiedź prawidłowa to b), natomiast ja uważam że a).
    Wszelkie próby uzasadniania odpowiedzi b) są robione na siłę, np pomijane jest to, że zarówno radiostacja i urządzenia pomocnicze mają zasilacz z separacją galwaniczną. (niby jak inaczej przy wtyczce, którą można włożyć tak lub odwrotnie zamieniając tym L z N?)
    Ewentualnie sprowadzają się do złego stanu samej instalacji elektrycznej, i że przecież może dojść do upalenia N i pojawienia się napięcia międzyfazowego. Tylko w realnej instalacji elektrycznej żona używa żelazka i pralki na innej fazie i tak samo może upalić N. Oprócz tego w realnej instalacji powinniśmy mieć RCD i uziemioną radiostację.


Polecam normy : PN-EN 60204-1:2018-12 ale chyba nie tylko w tej, jest zapis o unikaniu zagrożeń np. tych wynikających z zasilania różnymi fazami. W połaczeniu z możliwością konstuowania i eksperymentowania z własnymi samopałami jest racjonalne że odpowiedziąjest B i nie jest tu nic na siłę.
Nie jest to odpowiedźa ponieważprzeciwwskazania są, nie jest to teżc ponieważ stan urządzenia możę być różny i jego używanie lub nie nie ma znaczenia. Inna sprawą jest też twoje przypuszczenie i w tym obszarze one może pozostać iż urządznaia mająjakąkolwiek seprarację - zagrożenie tak czy inaczej jest prawdopodobne, minimalizacja jego wsytąpnia jak bajbardziej wskazana.

Swojądrogą prócz pytań przydało by się jakieś fajne wręcz encyklopedyczne wydanie, może zasponsorowane przez Piratów Z Karaibów (może nowy ZG rzuci pomysł i sypnie groszem), które rozbiera na czynniki pierwsze wszystkie pytania i odaje ich dogłębne wyjaśnienie, coś na wzór ARRLowego xxxBOOKa.
Oczywiście już sam proses poszukiwania samemu odpowiedzi jest dośćfascynujący i przynoszący wiele korzyści (przynajmnije dla mnie) - ale w sumie w tym rozpędzonym świecie czemu ludziom nie ułatwićżycia ....


  PRZEJDŹ NA FORUM