Antena JPC-12
Miejsce cewki wydłużającej w antenie pionowej
    SQ1RES pisze:

    Dzięki SP9LCY za linka oraz F4HPX i SP9FMP za info o własnych doświadczeniach. Mój pomysł był taki, że zamiast układu:
    kotwica - baza - promiennik 4x0.3m - cewka - promiennik 2.5m
    zastosować prostszy układ:
    kotwica - baza - cewka - promiennik 5.5m
    W artykule podlinkowanym przez SP9LCY (jeszcze raz dziękuję) czytam jednak, że zastosowanie cewki w środku jest jednak bardziej optymalne.


cześć,
używam różnych anten vertical, również wykonanej z taniego teleskopu z Aliexpress. Wydrukowałem podstawę (zaprojektowaną przez kolegę SQ3SWF)posiadającą gwint zgodny z gwintem teleskopu i dorobiłem w niej wyjście z motylkiem dla przeciwwag oraz przyssawek.

PAC12 - piszesz ze jest przystępna cenowo, myślę że można ją odtworzyć za ułamek ceny z Ali...
Jeśli potrzebujesz pracy na 40/80m faktycznie cewka pomoże ale nadal to będzie swego rodzaju kompromis. Patrząc na wagę całości efektywniej nadal było by użycie EFHW i 2 małych nawet masztów - wagowo pewnie podobnie wyjdzie a patrząc na pracę obu anten wybrał bym jednak EFHW...

Wracając do vertical na teleskopie, słyszy lepiej niż nadaje - to normalne przy takich konstrukcjach, myślę że cewka za dużo nie poprawi samej pracy anteny ale pozwoli ja zestroić manualnie do żądanej częstotliwości. Sam wykonałem już cewkę na popularnym karaksie drukowanym 3D : https://www.thingiverse.com/thing:4525375
- nie robiłem jeszcze testów ale zakładam że nie wniosą nic ponadto co już opisałem - umożliwia pracę bezpieczną dla radia bez tunera antenowego.
Działanie anten vertical uznaje jako mocno kompromisowe dla pasm 80/40, optymalną dla 20m i całkiem przyzwoitą dla wyższych.

tu

i tu:

widać moją podstawę o której pisałem wyżej.



  PRZEJDŹ NA FORUM