RX Ewa 40m A.Janeczka - PCB



Każdy wybiera podług swoich możliwości. Kto płaci? Tamci państwo płacą!
Mogą płacić rodzice, szkoła, dom kultury, klub krótkofalowców, hackerspace,...
Można gdzieś ukraść, kupić od złodzieja.
Do zrobienia tego radia, trzeba mieć zaplecze, warsztat, materiały- skrzynie z przydasiami ("śmietniczek")
Jest wiele propozycji składania samodzielnego. Dawno temu były składnice harcerskie i zestawy do samodzielnego montażu z narzędziami.
Dziś kawałek drutu nawojowego, karkas, rdzeń położy każdy składak bez zaplecza - nie da się tego tanio kupić.
Tanio tylko gotowiec w fabryce świata. Godzina- miesiąc zabawy i śmietnik. Stąd popularność radiotelefonów za mniej niż 20$

Ktoś narzeka na złodziejstwo?

"SDRplay opublikował niedawno wpis na blogu ostrzegający potencjalnych klientów, aby uważali na rozprzestrzenianie się fałszywych i imitacji urządzeń SDRplay na różnych rynkach internetowych. SDRplay ostrzega, że te klony mogą nie działać z najnowszym oprogramowaniem SDRplay, takim jak SDRUno, i że nie jest zapewnione żadne wsparcie techniczne dla klonów.

Na swoim blogu K4FMH zamieścił również wpis na blogu zatytułowany "O rany. Graj uczciwie z SDRPlay. A jeśli niektórzy tego nie zrobią, oto co można zrobić...". W swoim poście omawia również klony i zawiera uwagi na temat tego, w jaki sposób fani SDRplay mogą pomóc w usuwaniu sklonowanych aukcji w serwisie eBay, zgłaszając je.

Warto zauważyć, że ICQ Podcast Episode 344 wydany 14 lutego również omawia tę kwestię, zaczynając od 30:50 w odcinku. Zauważają, że z etycznego punktu widzenia te klony są problematyczne, ponieważ okradają małą firmę, która utopiła wiele kosztów w badaniach i rozwoju oraz rozwoju oprogramowania.

SDRplay to brytyjska firma, która projektuje i produkuje tanie radia definiowane programowo, których ceny zaczynają się od 109 USD + wysyłka. W przeszłości kilka razy pisaliśmy o klonach SDRplay, takich jak MSI. SDR i o bardziej rozbudowanych klonach RSP1A, a także klonach Airspy i RTL-SDR V3. Ponieważ Mirics, firma produkująca główne chipy krzemowe używane w produktach SDRplay, jest własnością większości tych samych osób, które stoją za SDRplay, nie jest jasne, w jaki sposób ich chipy trafiły na rynki chińskie. Ponieważ jednak te chipy Mirics były pierwotnie używane w tunerach telewizyjnych na rynku masowym, uważa się, że prawdopodobnie zostały wylutowane z partii starych tunerów telewizyjnych USB."

https://www.rtl-sdr.com/playing-fair-with-sdrplay-discussion-on-fake-sdrplay-clones/


  PRZEJDŹ NA FORUM