Automatyczna stacja SSTV na Wielkiej Sowie - testy
SSTV Wielka SOWA 438.0125MHz
Automatyczna stacja SSTV na Wielkiej Sowie - testy

Klub SP6ZWR przy współpracy ze Stowarzyszenie WroSpace uruchomił testową, automatyczną stację SSTV na Wielkiej Sowie.
Zadaniem tego automatycznego urządzenia jest możliwość wykonania w dowolnym momencie i przesłanie za pomocą SSTV, zdjęcia wykonanego ze szczytu wieży na Wielkiej Sowie.

Sterowanie wykorzystuje system DTMF, gdzie wysyłając odpowiednie komendy możemy uruchomić procedurę wykonania zdjęcia w jednym z 13 tu modów STTV, odsłuchać informację o temperaturze na szczycie lub wysłać obraz kontrolny w danym sposobie emisji.

Urządzenie ma na celu rozpowszechnienie transmisji SSTV, jest też ciekawym narzędziem do testowania np systemów odbiorczych, warunków propagacyjnych oraz ciekawym gadżetem dla krótkofalowców umożliwiającym uzyskanie aktualnego obrazu ze szczytu oraz demonstrację możliwości naszego hobby.

Urządzenie pracuje na kanale simpleksowym (we/wyj): 438.0125MHz (bez CTCSS)

Sterowanie DTMF:
0 - Pomoc / instrukcja obsługi (głosowo)
1 - ROBOT 36C
2 - ROBOT 72C
3 - Martin M1
4 - Scottie S1
5 - Scottie S2
6 - Scottie DX
7 - PD120
8 - PD240
9 - PD290
A - SC2-60
B - SC2-180
C - Pasokon P3
D - Pasokon P7
* - Pogoda (temperatura - głosowo)
# - BRAK OBSŁUGI
Dłuższe przytrzymanie komend powoduje nadanie obrazu kontrolnego w danym modzie, zamiast wykonania i nadania zdjęcia (przydatne np w nocy lub podczas mgły).

Automatyczna stacja SSTV została uruchomiona testowo, ale mamy nadzieję, że wzbudzi zainteresowanie krótkofalowców i radioamatorów i projekt będzie kontynuowany i rozwijany.

Serdeczne podziękowania za opracowywanie i przygotowanie projektu dla Łukasza Pieczonki (członek SP6ZWR jeszcze bez znaku) Włodka SQ6NLN, za pomoc w instalacji i konfiguracji dla Przemka SQ6ODL i Pawła SQ6POG

Urządzenie wykorzystuje odrębną antenę niż pozostałe urządzenia (przemienniki) w tej lokalizacji i jego zasięg może się różnić.

Zapraszamy do testów!

Pamiętajcie, że stacja wykorzystuje kamerę na szczycie, która podczas mgły, chmur i w nocy na zdjęciach przedstawi to co aktualnie widzi, czyli czarne lub białe tło :-) W takich przypadkach do dyspozycji są obrazy kontrolne (dłuższe przytrzymanie komendy DTMF)




  PRZEJDŹ NA FORUM