A może łączności ms ?
    sp3slu pisze:

    A kilka wskazówek

Ustawianie anteny do łączności ms (szczególnie w trudnych warunkach terenowych)
Jeśli Twoje QTH nie jest zbyt odpowiednie do pracy na UKFie, wykreśl na pomocą https://www.heywhatsthat.com/ horyzont stacji uwzględniając wysokość zamocowania anteny i określ średnią wartość uniesienia Yagi anteny na jakim widzi horyzont. Można to też zrobić na tzw. oko. Następnie jeśli nie masz elewacji musisz zafiksować antenę tak, aby jej elewacja była równa przyjętej wartości, lub lepiej nawet powiększona od 1 do 3 stopni. W terenie pagórkowatym , jeśli lokalizacja jest w dolinie, dołku otoczonej wzniesieniami mając antenę ustawioną idealnie w poziomie promieniujemy znaczną część mocy w te przeszkody. Więc jedyną radą jest uniesienie przodu anteny do góry o odpowiednią wartość. Ta czynność jest potrzebna zarówno do pracy tropo, jak i ms. Dopiero po takim zmodyfikowaniu ustawienia anteny oczywiście w polaryzacji poziomej efektywność mojej pracy z lokatora KN09sr wzrosła, bo większa część energii wypromieniowanej przez antenę „wyszła” z doliny.
Co do meteorytów i lokatora JO92 – pierwsze próby z Anglikami . Dużo silnych stacji które chętnie robią qso z nowymi stacjami. Prawdopodobnie wreszcie w tym roku podniosą im limit górnej mocy na 2m.
Przykładowa chcemy zrobić JO02 na meteorach sporadycznych, zapuszczamy program wpisujemy w pole LOCATOR JO02 i program wylicza odległość i „ustala” na jaki kierunek powinna powędrować antena i ewentualnie jaką powinna mieć ustawioną elewację. No i działamy.
W przypadku silnych rojów kierunek anteny nie jest skierowany bezpośrednio w stronę korespondenta, ale nieznacznie odchylony od kierunku bezpośredniego na przeciwną stronę promienia roju. Jest to szczególnie konieczne w przypadku anten o dużym zysku lub zestawów antenowych. Niezbędny kąt odchylenia i elewacji zależy od wysokości radiantu roju nad horyzontem oraz od odległości stanowiska korespondenta bierzemy z drugiego linka w pierwszym poście https://www.ok2kkw.com/ms1983/ms1983.htm :
_______________________________________________________________________
Wysokość radiantu Odległość do stacji korespondenta /km/:
nad horyzontem /°/ 800 1000 1400 1800
_______________________________________________________________________

__20 _____5 _____5 _____5 _____5

__30 ____10 __5-10 __5-10 _____5

__40 _10-15 ____10 ____10 __5-10

__50 _15-20 ____15 _10-15 ____10

__60 ____25 ____20 _15-20 niezalecane

Elewacja anteny kąt / ° /
__ _12-10 ___8-5 ___6-3 ___2-0

Pracując ms w pewnym momencie zobaczymy, że przesunięcie anteny o parę stopni w prawo lub lewo daje znaczący przyrost siły dekodowanych sygnałów ( najłatwiej to stwierdzić na sygnałach silnej stacji która "daje" częściej odbicia). Wtedy mamy optymalnie ustawioną antenę. Gorzej jest jeśli stacja nie ma optymalnie ustawionej anteny - wtedy i ona nas gorzej odbiera!
W niektórych publikacjach umieszczone są tabelki z uprzywilejowanymi kierunkami ustawienia anten w cyklach godzinowych dla dużych rojów (np. Poradnik Ultrakrótkofalowca )

Czasem chcąc zrobić meteorytową łączność na niedużą odległość wychodziłem na komin (mój maszt) i ustawiałem elewację na kilkanaście stopni. Przydatne jest to na pasmach niższych np. do zrobienia YU ~500 km na meteorytach na 4m lub 6m.
Ci którzy mają elewację, nie mają tego problemu.



  PRZEJDŹ NA FORUM