Jak zmierzyć tłumienie kabla/tłumika za pomocą nanoVNA H4
Przepraszam że z takim opóźnieniem. Dziękuję za obszerny opis tego eksperymentu, wydaje się to być jasne. Myślę, że tworzenie plików snp innych niż 50 omów nie ma sensu, ponieważ analizator nie jest w stanie stworzyć takiego pliku, a efekt można uzyskać ten sam inną drogą. (chociaż w NanoVNA jest opcja zmiany referencyjnej impedancji (Display/Port-Z) i może wtedy tworzą się snp z inną impedancją, oraz może od ręki otrzymamy pomiary skorygowane, temat do sprawdzenia na kiedyś)
Chciałem odpisać dopiero po odtworzeniu praktycznym tego eksperymentu z takim filtrem na fizycznych elementach, ale nie mam kiedy tego zrobić, w domu zupełny brak czasu, trochę sprzętów w pierwszej kolejności czeka na naprawę, a eksperymenty muszą poczekać.
Przyszedł mi do głowy prostszy eksperyment, który powinien udowodnić to samo: Pomiar s21 fidera 75 omów w sposób zwykły, tj podłączonego bezpośrednio do analizatora 50 omowego, wczytanie wyników s2p w SimSmith (W SimNEC już kilka razy się natknąłem na bugi których nie ma w SimSmith, dlatego SimNEC nie używam) i zmiana w SimSmith impedancji źródła i obciążenia na 75 i ciekawe czy transformacja tego fidera zniknie.
Na sucho to wychodzi: Utworzyłem w SimSmith źródło 50 obciążenie 50 fider 75 o długości 2 metrów, sweep od 1 do 100 MHz i zapisałem 50 omowy s2p, po czym wyczyściłem projekt, wrzuciłem blok S i wczytałem do tego bloku poprzednio zapisany s2p oczywiście jako plik 50 omowy. Zgodnie z przewidywaniami, po zmianie impedancji źródła i obciążenia na 75 omów, wykres się wypłaszczył, transformacja ćwierćfalowa zniknęła, a więc na symulacji to działa. W SimSmith było to łatwiejsze do wykonania niż przypuszczałem, a w praktyce zrobię to jak znajdę czas i kawałek fidera 75 i napiszę co wyszło.
    sq9mda pisze:

    Tu niestety nie zrozumiałem co masz na myśli smutny "DUT koncentryczny" to przecież nasz tłumik, a Series-Through to pomiar pomiędzy kablami.

Chodziło mi o podłączenie w układ pomiarowy Series-Through DUT, który jest koncentryczny. O tak:

W obu tych przypadkach mam obawy, że popłynie prąd przez DUT oraz jednocześnie popłynie zakłócający prąd po obudowie DUT (common mode?), odbije się od końca jego obudowy i doda do prądu płynącego przez DUT, przez co zmierzymy sumę tych prądów a nie sam prąd DUT. Przy wysokich impedancjach DUT (gdzie pomiar Series-Through ma najwięcej sensu) prąd po obudowie może znacznie przewyższać prąd DUT powodując wielokrotnie większy niż błąd niż pomiar w sposób klasyczny. Oprócz tego część energii może zostać wypromieniowana.
Jednak dalej piszesz, o common mode w pomiarze Shunt-Through.
    sq9mda pisze:

    ale prawdziwym problemem związanym z pętlą masy jest pomiar S21 Shunt-Through. Mam gdzieś trochę na ten temat to spróbuję poszukać. Tak czy siak na stronie której link wkleiłem powyżej, masz zdjęcie przedstawiające pomiar S21 Shunt-Through wraz z transformatorem (dławikiem) który likwiduje prąd w trybie wspólnym.
a ja tutaj nie widzę tego skąd by się brał tutaj common mode. W Series-Through go widzę a (może nie powinienem?) a tu nie. Istnienie pętli masy jest oczywiste, tylko nie widzę związku z prądem common mode. W artykule napisali:
The common-mode transformer is needed to remove the resistance of the cable shield from the measurement. Because this is a shunt measurement, the return is through the system ground and it’s important to deal with the parasitic ground resistance to get a good measurement of a low impedance.
Nie zrozumiałem co się tutaj dzieje. Dodając dławik common mode zwiększamy impedancję tej pętli, tak jakby ją rozpinając, i dzięki temu mamy uzyskać mniejszą rezystancję pasożytniczą oplotu fidera? hmm...

Odnośnie adapterów to widziałem gdzieś jak ktoś robił to wprost na złączach SMA krawędziowych, bez PCB, w powietrzu. I tak też na wtyku krawędziowym SMA mierzę S11 małe indukcyjności (pojedyncze nH) czy pojemności (pojedyncze pF) po skompensowaniu długości gniazda o 100ps. (lub po skalibrowaniu, ale zestaw mam domowej roboty, więc trudno mi powiedzieć w którym przypadku jest mniejszy błąd).
Tu jest okazja aby wrócić do zrobienia poprawnego zestawu kalibracyjnego.
Twój wykres z http://sp7pki.iq24.pl/podglad_posta.asp?id_komentarza=8115688 pokazał, że w przypadku, gdy skalibruje się urządzenie nieskorygowanymi kalibratorami, których długość kalibratora Open i Short różni się na tyle, że stanowi jakąś istotną długość fali, to wykres Smitha wychodzi poza siatkę po podłączeniu krótkiej linii i podłączeniu za tą krótką linią tych Open lub Short. Mam taki pomysł, aby dokupić wysokiej jakości adapter SMA-F, SMA-M (Portsaver, np J01154A0061), który posłuży mi za wydłużenie linii, o długość, która jest porównywalna (no większa powiedzmy 50 razy ale nie 1000 razy) niż długość błędu pomiędzy Open a Short. Wówczas będę mógł doszlifować długość kalibratora tak, aby wykres nie wychodził poza siatkę. Myślisz, że to realne do zrobienia?

W sprawie innych analizatorów. Czasem widzę jakieś ogłoszenia, na których ludzie usiłują sprzedać jakieś stare "analizatory", za ceny znacznie wyższe niż można kupić NanoVNA, i chyba im się udaje to sprzedać. Jest to dla mnie dziwne. Oprócz tego, niektórzy kupują mostki RLC za wór pieniędzy aby mierzyć indukcyjności rzędu setek nanohenrów (bo mniejszych i tak ten mostek nie da rady), a można to zmierzyć wszystko samym NanoVNA i to o rząd wielkości mniejsze wartości. Przy masowym użyciu urządzenie dedykowane jest wygodniejsze, ale przy użyciu amatorskim, od czasu do czasu to chyba szkoda kasy.
Może wystarczy bardzo szczęśliwy
Pozdrawiam
djbpm


  PRZEJDŹ NA FORUM