Co to za radio?
W ramach uzupełnienia:
W identycznych obudowach występowały dwa typy urządzeń:
Starsze FM-321
Nowsze FM-325 w którym zmodernizowano nieco konstrukcje mechaniczną i elektryczną.
Pasma 31-37,36-44,42-47,100-108(!, używane jeszcze na początku lat 60tych) 138-176 MHz ale w trzech podwykonaniach i z kwarcami w termostatach. Podwykonanie na najniższy zakres częstotliwości było w Polsce niemal nieznane.
Odbiorniki - bo były dwa! - konstrukcja podstawowa FM302 ale 8 kanałów, w stosunku do typowego odbiornika FM302 były - oprócz ilości kanałów - drobne różnice w budowie toru liniowego m.cz i systemie sterowania. Standardowo odstęp sąsiedniokanałowy wynosił 50 kHz, nieliczne działające jeszcze FM325 były przystosowywane do odstępu 25 kHz w połowie lat 70tych.
Nadajnik: trzon podstawowy to nadajnik FM302 z 8mioma kanałami ale z kwarcami na rezonansie szeregowym a nie równoległym jak w 302ce. Stopień mocy z QQE06-40 (w najstarszych wykonaniach GU29) standardowo 40 W mocy sinus, powszechnie "rasowany" przez serwisy do mocy 60 i nawet 100W - wystarczyła niewielka zmiana w układzie zasilania.
W zespole N/O występował także blok sterowania zdalnego dla dwóch manipulatorów - głównego i pomocniczego oraz manipulatora odbiornika dodatkowego. Zespół był sterowany dwoma liniami czteroprzewodowymi (dwie pary symetryczne) - oddzielne dla każdego manipulatora z tym, ze manipulator odbiornika pomocniczego sterowany był tylko jedna parą (o ile dobrze pamiętam).
Sterowania systemem zmiennoznakowym 24V napięcia stałego względem ziemi, bardzo wrażliwym na "obce prądy" w dzierżawionych liniach naturalnych. W instrukcji instalacji - o ile dobrze pamiętam - określono maksymalna długość linii na 10 km, ale w praktyce można było stosować je na znacznie dłuższych torach o odpowiedniej jakości. Osobiście uruchamiałem takie urządzenie na torach w kablu TKD długości 85 km. Działało do zastąpienia przez FM3201.
Radiotelefon był standardowo wyposażony w magnetyczny stabilizator napięcia zasilania całego urządzenia. Pobór mocy dość spory, rzędu kilkuset watów.
Instrukcja przewidywała zasilanie FM325 z zasilania awaryjnego 24V=. Nie widziałem nigdy takiej instalacji.


  PRZEJDŹ NA FORUM