Marconi antena
vertical na 40m
Witam szanownych kolegów.

Kolego Jarku, nie uważam się za "super eksperta" antenowego, ale parę konstrukcji w ciągu mojego dotychczasowego życia popełniłem, dlatego wydaje mi się, że mój głos może być użyteczny w dyskusji.

SWR wynosi 1.1 jeśli spełniony jest warunek dopasowania rezystancji anteny z fiderem w punkcie rezonansu (reaktancja X=0). W przypadku rezystancji anteny różnej od fidera - większej lub mniejszej - w punkcie rezonansu będzie najniższy SWR ale nie 1.1 tylko większy.
Sam robię zwykle to tak, że najpierw staram się antenę dostroić do rezonansu nie zważając na SWR, a następnie skorygować niedopasowanie jakimś układem w rodzaju balun albo autotransformator lub układ LC czy CL. Wtedy zwykle udaje mi się doprowadzić SWR do oczekiwanego poziomu i antena pracuje w rezonansie. Ostatnio do prób z jedną anteną użyłem takiego dopasowania jak tu http://http://sp8obq.waldkowa.pl/pl/anteny/antena-odwrocone-l-na-40m

Teraz temat, czy przeciwwaga, czy uziemienie?
Przekonałem się że w przypadku anten unipolowych (śmieszna nazwa) przeciwwaga jest ważniejsza do stabilnej pracy anteny niż uziemienie. Weźmy to na logikę - każdy układ anteny jest dipolem elektrycznym lub magnetycznym. Antena unipolowa jest to niesymetryczny dipol elektryczny. Przeciwwagi stanowią bardzo niską rezystancję elektryczną, natomiast uziemienie zawsze jest realną rezystancją szeregową. To jest tak jak byśmy do zwykłego dipola w jedno ramię wsadzili rezystor - można - będzie działać ze stratami tylko że w przypadku uziemienia ten rezystor wciąż będzie zmieniał rezystancję w zależności od pogody rozstrajając antenę.

Tylko ze względu na ładunki elektrostatyczne każdą antenę dobrze jest uziemić bezpośrednio lub pośrednio - nie będę rozwijał tego tematu bo jest oczywisty.


  PRZEJDŹ NA FORUM