Pioruny, burze, wyładowania a sprzęt radiowy
Kilka opisów znalezionych w sieci ...
Temat stary, ale ciągle aktualny.
Niedawno u mnie była burza. Błysk i równocześnie uderzenie.
Nie sądzę, że piorun walnął w moją kratownicę, lecz gdzieś obok. Wywaliło mi w domu bezpieczniki- 5 szt. antyporażeniówkę, główne zabezpieczenie. Mam wrażenie, że te bezpieczniki były na jednej z faz. Uszkodziło dwa zasilacze impulsowe od internetu i od TV. Urządzenia, które były zasilane przez listwy z bezpiecznikami- tam popaliło bezpieczniki. Wywaliło dwa bezpieczniki w ACOM 1000, te które były w środku. Uszkodziło się sterowanie od bramy wjazdowej, uszkodziła się lampa LED z czujnikiem ruchu. Uszkodziło się sterowanie anteny G-800S. Kręci ale nie wskazuje azymutu.

Anteny miałem wszystkie odłączone. Jakiś ładunek uszkodził mi FT2000 port RS232. Reszta wszystko działa ale PC nie zczytuje częstotliwości z radia.
W jednym zasilaczu transformatorowym odparował bezpiecznik szklany. Zasilacz był włączony do sieci. Po wymianie bezpiecznika normalnie działa.
W pokoju radiowym spaliły się 3 żarówki LED w suficie.
Jak na takie uderzenie, to chyba szczęście w nieszczęściu. Reszta sprzętu sprawna, a mam kilkanaście TRXów w domu.
Anteny też bez szwanku. Działają normalnie.