Arduino, a nasze produkty
    VSS pisze:

      sp3qfe pisze:

      No dobrze, a co z wkładem do niego? Jak to oprogramować?


    napisz sobie program w czym chcesz, to zwykłą atmega. do wyboru jest kilka języków i platform obsługujących ten procesor.
    możesz użyć oryginalnego bootloadera i korzystać z środowiska arduino. to co napiszesz jest twoje. możesz pisać w kodzie maszynowym, kompilować np. KEILem i nadal to twoje dzieło. jeszcze jest bascom, do iluś linii kodu za darmo.


To co napiszesz jest Twoje, ale biblioteki, których używasz już nie. Jak piszesz w czystym C bez żadnych bibliotek (albo sam je sobie napisałeś), albo jesteś na tyle szalony, by grzebać się w ASM wszystko w porządku, licencjonujesz sobie jak sobie chcesz.

Natomiast korzystając z Arduino IDE korzystasz z biblioteki Arduino - Twój kod jest Twój, ale korzysta on z masy kodu Arduino, który ma już swoją licencję, której warunki musisz spełnić. Jak napisałem wyżej, jest to LGPL, która pozwala Ci go użyć, natomiast gdy używasz innych bibliotek to musisz się upewnić, że jej licencja tego dopuszcza.
Masz na przykład taką bibliotekę: https://www.arduino.cc/reference/en/libraries/arduinohttpserver/. Jej licencja to GNU General Public License v3.0, która mówi, że jeżeli użyjesz tego kodu w swojej aplikacji ją też musisz udostępnić na licencji GNU GPL.
Albo: https://www.arduino.cc/reference/en/libraries/dmxserial/ na licencji BSD 3-Clause "New" or "Revised" License - mówi ona, że razem binarką musisz udostępnić informację, że używa ona tej biblioteki na tej licencji. Na szczęście nie zabrania ona użytku komercyjnego. Podobnie jest z licencją MIT, która jest chyba najpopularniejsza.

Najcięższy orzech jest jak biblioteka nie ma licencji wcale - kwestią sporną tak na prawdę jest czy w ogóle wolno Ci jej użyć, a co dopiero komercyjnie, skoro autor nie podał warunków na jakich wolno jej użyć.

Więc, to nie jest tak proste jak "co napiszesz to Twoje", bo rzadko kiedy na procka wrzucasz tylko swój kod.


  PRZEJDŹ NA FORUM