Anteny, pioruny, gromy, ... i pierony.
Krzysztof mam 3400 gdyż nie powinno się przesyłać sygnałów o wyższych częstotliwościach długimi kablami. Zwróć uwagę, iż wszystkie radiolinie, oraz dobrze zaprojektowane instalacje amatorskie długimi kablami mają podprowadzaną częstotliwość pośredniej. Są wersje stosowanych przeze mnie odgromników pracujące wyżej, ale zwyczajnie w świecie nie ma takiej potrzeby.

Co do prądu znamionowego to problem jest troszkę bardziej wysublimowany. Ćwierćfalowe zwarte odcinki działają tylko dla jednej częstotliwośći - to jest podstawowa wada dla zastosowań amatorskich. Jeśli stosujesz jakikolwiek system przełączania urządzen na końcu kabla i używasz różnych częstotliwości na odciknu jest to zły pomysł.
Przy wyładowaniu piorunowym bezpośrednio w antenę większość energii wyładowania mają przejąć przyłączenia pancerza (ekranu) kabla do konstrukcji piorunochronnej. Tamtędy płynie większość prądu, przy kilkudziesięciu metrach kabla jego indukcyjność spowoduje, że maksymalny prąd w shacku nie będzie już wcale na poziomie takim jak "na górze".
Poza tym wartość 100kA jest IMHO wartością czysto iluzoryczną. Dla porównania skali podam, iż wytrzymałość dynamiczna odłącznika 110 kV (stosowanego najczęściej na terenie SP w stacjach energetycznych 110/15(20) kV/kV) prod. ZWAE ON-III jest na poziomie 125kA. Karta katalogowa do przejrzenia tutaj: http://www.zwae.com.pl/upload/pliki/139_01.02.02.pl.pdf
Przewody robocze mają średnice ok 240mm2, mniejsze aktualnie są już reliktem przeszłości.
Siły dynamiczne działające na przewodnik, w którym płyną kiloampery są ogromne, czy jesteś pewien, iż Twoje zamocowanie kabla na jego trasie, mocowanie do szyny uziemiającej i całego osprzętu, którym te 100kA miałoby popłynąć faktycznie tyle wytrzyma chociażby śruba, którą przykręciłeś linkę uziemiającą do odgromnika? oczko

IMHO różnicy nie ma żadnej po pierwsze dlatego, że prąd rzędu nawet 20kA nie popłynie "u mnie na dole kabla", a nawet gdyby popłynął to kabel i tak by odfrunął sobie bo powyrywałby prawdopodobnie wszystkie mocowania do konstrukcji budynku.

Owszem gdybym chciał ochraniać pchać 23cm po kablu na dach to faktycznie musiałbym wziąć inny odgromnik.
Mógłbym założyć także odgromniki na 7/16 tylko pytanie po co robić sobie dodatkowe problemy z mechaniką, skoro elektrycznie i tak nic mi to nie da.

pozdrawiam


  PRZEJDŹ NA FORUM