LAMPOWE WZMACNIACZE KF DUZEJ MOCY BY Bear Electronic
Witam

Po siedniu latach odwiedziłem stronę ,, Bear-el ''

Bear-el zaczeło produkować wzmacniacze na LDMOS-ach.

Z duzą przyjemnoscią obejrzałem wszystkie zdjęcia.


Szczególną uwagę zwracałem na : mechanikę , typową obudowę , na montaż ( wszystkie gotowe bloki sa mocowane do dolnej płyty obudowy ),front i tył , zastosowane radiatory , technologię chłodzenia,krosowanie-układanie przewodow wzgledem pcb , lokalzacje ferrytów na przewodach , przekazniki nad./odb. , ( sposob mocowania przewodów podobny do naszego , wykorzystujemy podobne myki),zastosowane gniazda (zamiast lutowania do pinow na pcb , gniazda N , to ułatwia montaż i serwisowanie, LDMOS-y są przykrecane , a nie lutowane do rozpraszacza miedzianego , lutowanie LDMOS-ów przy ich montażu to wielki błąd !!! , na zdjeciu mosfet jest przykrecony do miedzi, stykają sie bezposrednio dwie warstwy - złota i miedziana , pasta nie musi być stosowana, to jest prawidłowy sposob mocowania , lutujac go ,wprowadzamy lut pomiędzy powierzchnie styku i zdecydowanie pogarszamy warunki wymiany ciepła,zamiast cyny nalóżmy warstwę pasty bardzo dobrze przewodzacej cieło i przykręćmy LDMOS-a , tak sie postępuje , przy mocowaniu tranzystorów,LDMOS chwili nie pracował , a juz został przegrzany temperaturą topnienia cyny ponad 220C przez dłuższy okres czasu,czy czas grzania i temperatura ponad 220C, nie wplywa na jego trwalość ,wytrzymałosc , wpływa , znane sa przypadki uszkodzenia sie tranzystora pod sprawnymi antenami , mosfet pada ni zgruszki ni z pietruszki , przykład : ,,Naprawa wzmacniacza KF Expert 1.5K-FA wymiana tranzystora LDMOS MRFX1K80N SQ8ERS '' , patrz pan , Expert i taka bardzo boląca kicha ,wysłanie do Włoch do serwisu jeszcze bardziej boli,po to są wyciecia w podstawie tranzystora ,aby go przykrecić ,daj Boże zdrowie wszystkim , przy wymianie padnietego tranzystora , przylutowanego do grubej płyty miedzianej i przy ponownownym lutowaniu nowego, to sa dopiero schody i duże wyzwanie dla servismena , ja na jego miejscu dokonałbym mdyfikacji ,zastosowałbym LDMOS tego samego typu , ale z wycieciami do mechanicznego mocowania , przykreciłbym tranzystor,a nie lutował , dalej patrzyłem jakie sa stosowane zasilacze pomocnocze i głowne, czy w jednej obudowie wszystko , czy zasilanie oddzielnie ) . Szkoda , ze tylko LDMOS-y .

Moj kolega sp6dco wykonał pa wg DJ0ABR-a z dwoma mosfetami.Ldmosy zostały przykrecone.Zastosowany został takze radiator miedziany chłodzacy od gory ceramike.W zmacniacz nie osiaga temperatury wyższej niz 40C !!

https://obrazki.elektroda.pl/5036153000_1691858613.jpg
https://obrazki.elektroda.pl/5694470600_1691858825.jpg
https://obrazki.elektroda.pl/2247953700_1691859033.jpg

Na ostatnim zdjeciu widac dokladnie sposób umocowania LDMOS-ów.
Widoczne sa sruby mocujące , oraz pasta przewodzaca pomiedzy rozpraszaczem miedzainym , a mosfetami.

W HPA-8000B - 1KW out Linear Amplifier oba LDMOS-y sa przykrecone!!.

Pod śrubami widzimy prostokątne podkładki ,które wywierają rownomierny nacisk na powierznie utwierdzającą mosfet.

http://www.cqdx.ru/ham/qro-qrp/new-hilberling-hpa-8000b-1kw-hf-linear-amplifier/

Jeszcze jeden film kolegi SQ8ERS-a i dobra rada 3:40

https://www.youtube.com/watch?v=7clEz-jbl30

Zamieszczam linki , ktore powinny przekonac wielu uzytkownikow ,producentow .

Zobaczmy jak postepuje producent NXP Semiconductors,przykreca czy lutuje?

NPX stosuje plasikowa nakładke . ktora dokręcana jest śrubami . Dociska ona cały mosfet do wymiennika i pcb .
Takie mocowanie ułatawia bardzo prosta wymiane spalonego LDMOS-a.
Odkrecamy tranzyzystor i wstawiamy nowy bez lutowania.


https://www.youtube.com/watch?v=8ziYqjMQGEQ

https://www.youtube.com/watch?v=CmnjEI9Pzxs


Firma Ekspert zaczeła przykrecac LDMOSY! ( wpis uzupełnaijacy z 17.08.2023 )

LINEAR SPE EXPERT 1.3K-FA

Viola:

https://www.youtube.com/watch?v=ph6RhixYbH0


Moze ktoś napisac , ze przykrecane tranzystory tez padaja. Tak , ale w wieszosci przypadkow ,przyczyny zwiazane są z obciazeniem , jego brak .Wystarczy , ze cokolwiek padnie miedzy kolektorem tranzystora , a obciazeniem.Brak obciazenia tranzystora lub jego zwarcie przez dowolny element układu , jest najczestsza przyczyna zniszczenie tranzystora. Nie zawsze zadziała automatyka , a kolejka tych co musieli wymieniac tranzystory ,jest jaka jest. Ja ze swej strony moge napisac , ze automatyka wg W6PQL-a robi robotę. Należy także wspomnieć o starzeniu się podzespołów i o tych ,którzy poprawjają fabrykę lub sprawdzają ,ile da sie uzyskać max mocy ze stopnia koncowego ,badz pracuja na FM-ie lub innych trybach z moca maksymalna , jakby połozyli na kluczu cegłe i poszli na obiad.

Może ,,Bear -el '' pokaże w niedalekiej przyszłosci pa hf na tranzystorach ,np na : VRF2933FL , VRF2944 ,ARF1500 , MRF157 ( mam dwie orginalne pary , nie chinkie podróby ) .Bede teraz czesciej odwiedzał tą stronę.

Bardzo staranne , zawodowe wykonanie urządzeń .

Mnie się bardzo podobają pokazane wzmacniacze . Patrzę na zdjecia i oczy sie radują , cieszą oko.

Chętnie postawiłbym na biurku : LDMOSFET(MRFX1K80H)2本、3KWクラスHFアンプ開発状況


Na stronie podane sa ceny.

Zainteresowanym polecam link :

http://www.bear-el.com/

Podświetlane przyciski na front panelach ,sa takie same jak w mioch wzmacniaczach .

Stały sie one popularne , bo są ładne.



Jozek



  PRZEJDŹ NA FORUM