Prawidłowe przygotowanie makro z punktu widzenia psychologii w łącznościach emisjami cyfrowymi.
Może to i dziwne, ale od tego jak jest napisane makro czy tekst ogólnego wywołania zależy czy wołający zostanie usłyszany przez odległą stację czy też nie.
Np. klasyka:
CQ CQ DE ZNAK ZNAK ZNAK
CQ CQ DE ZNAK ZNAK ZNAK
PSE K
Nie mniej niż 90 % stacji tak woła w ten sposób - zbytecznie. W tym wywołaniu nie są uwzględnione psychologiczne aspekty percepcji tekstu. Gdyby ten tekst napisany był według poniższych wskazówek, szans na odpowiedź byłoby znacznie więcej. Dlaczego ? Przeanalizujmy :
1. Zgodnie z zasadą, ci którzy pracują „szukając” i bezustannie się przestrajają, nie zobaczą początku wywołania, dlatego że na początku „wodospadu” pojawia się sygnał i dopiero potem do niego się dostraja. W ten sposób odbierze tylko znak wywoławczy albo końcówkę nie wiedząc co robi ta stacja – odpowiada, zaprasza do łączności czy pyta powtórnie ? Przy takiej niejednoznaczności, jak pokazuje praktyka, nie czekamy na kolejne wywołanie tylko przechodzimy do innej stacji lub dalej się przestrajamy.
2. Przykładowy tekst można podzielić na dwie części. W pierwszej części podajemy zamiar stacji (przeprowadzić QSO z tym, który go usłyszy), a drugiej części właściwie sam znak stacji, która woła. Jeżeli zakłócenia „przykryją” pierwszą część tekstu, będzie niejasnym co stacja robi. Jeżeli druga część będzienieczytelna – to jaka stacja nadaje CQ ? W 90% podobnych sytuacji takie wywołanie pozostanie bez odpowiedzi.
3. Przy poszukiwaniu stacji, czas zatrzymania się na każdym usłyszanym sygnale jest nie większy jak od 1 do 3 sekund. Jeżeli w tym czasie nie była podana konkretna informacja – idziemy dalej.
4. Jeżeli pracujemy cyfrowymi emisjami z niską odpornością w stosunku do zakłóceń (BPSK, FSK, QPSK, GMSK, RTTY, AMTOR-FEC) sytuacja będzie jeszcze gorsza. Malo tego, że inna stacja nie widzi całego tekstu, to nawet to co odbierze jest zniekształcone. Żeby nie być gołosłownym przejdźmy do rzeczywistych przykładów.
Wyjściowy tekst wywołania ogólnego bez zniekształceń widać na początku.
Teraz popatrzmy jak ten tekst będzie wyglądał, jeżeli będą zakłócenia w trakcie odbioru (w granicach możliwości programu). Zakłócenia były symulowane na stanowisku złożonym z trzech komputerów z zastosowaniem emulatora szumu eteru.
CD C wQedUeDFA UAt6Rrt6 CQPFx u.dЬer KT8UAtoio=t@o 3Dl e Qn ZNAi ЩI59AV/ZRu 2Q dewfr g r3DHR PSEЫV/K eoВ
W zasadzie, jeżeli zna się wyjściowy tekst, można się po prostu domyśleć .
W drugim eksperymencie po zmianie wyjściowego tekstu, niezakłócony wariant będzie przedstawiał się następująco :
CQ ZNAK CQ ZNAK CQ ZNAK CQ ZNAK CQ ZNAK CQ ZNAK PSE KKK
Teraz zobaczmy jak zmienia się ten tekst po przejściu przez „stanowisko zakłóceń”. Wszystkie poziomy i regulacje pozostały bez zmian :

asdQ A3DrR CQ rNAK gFRhjCQ ttyDFRtyCQyuDGFS FR tgf ZNAK CfQrg ZNAK -Da1 rQqPSE rftKK

Teraz widać co robi stacja – podaje wywołanie ogólne. Nawet znak wołającego wszedł bez zniekształceń, dlatego że dostatecznie wyraźnie widać koniec transmisji. Przeanalizujmy taki sposób tworzenia tekstu :
1. Przy wstrojeniu się w taki sygnał-tekst dokładnie widać co chce stacja. Ta informacja wystarcza żeby otrzymać odpowiedź
2. Informacja podawana jest w jednakowych cyklach (blokach) rozciągniętych w czasie. Zakłócenia zniekształcając tekst, w dowolnym miejscu, nie wpływają na jego zrozumiałość i ilość informacji. Koniec końców korespondent wie, że tekst powtarza się periodycznie. Więc przy silnych zniekształceniach, porównując oddzielne kawałki otrzyma niezniekształcony kawałek wyjściowego tekstu.
3. Z psychologicznego punktu widzenia, przyjemniej i prościej odbiera się taki porządek transmisji wywołania ogólnego. Bez wysiłku umysłowego tekst, jakby sam, przedostawał się do podświadomości.
4. Samo wyrażenie, można wydłużyć jeszcze dwukrotnie i wtedy czytelność w trakcie zakłóceń znacznie wzrośnie. Chociaż nie należy się zbyt zachwycać. Optymalny wariant dla BPSK, MFSK16 i RTTY, wynosi 5 - 8 powtórzeń. Dla MT63, BPSK250 i Olivia, należy wykonać nie mniej niż 8 – 14 powtórzeń. Dla PSKFEC31, PSKAM10, MFSK8 nie więcej niż 3 – 6 powtórzeń.
5. Odbierany tekst jest jednakowy dla każdego krótkofalowca niezależnie skąd pochodzi. Dla eksperymentu zamiast CQ wstawiłem słowo WSEM (wsem po rosyjsku oznacza do wszystkich). Odpowiadali
mi z różnych stron, także nie mówiący po rosyjsku. Jak myślicie, dlaczego ?
lol


  PRZEJDŹ NA FORUM