Znalazłem prawie idealną qurve !!!
ADS-B, RTL-SDR, quorvo, Anteny, przedwzmacniacz
Stacja odbiorcza ADS-B jest zainstalowana w klubie SP2ZIE (Gdynia) na dachu 11 piętrowego wieżowca, gdzieś jakieś 1,5 metra od dachu (instalacja tymczasowa dla potrzeb testów i optymalizacji konfiguracji).

Zasięg na RadarBox https://www.radarbox.com/stations/EXTRPI005193 ale warto zwrócić uwagę że RadarBox filtruje wyświetlane obiekty (pokazuje wybrane samoloty i to tylko te których pozycje nadawane są protokołem ADS-S a pomija ModeS i ModeAC).

Lepiej za to wygląda wizualizacja na wewnętrznym systemie tar1090, gdzie w najlepszym okresie dnia przeważnie widać ok 220-260 samolotów a 200-220 samolotów z pozycjami. Sporo odbieram z Mode S i a czasem trafi się pozycja z wykorzystaniem MLAT https://www.radarbox.com/mlat

Zdarzają się też rekody przy podniesionej propagacji do 400 samolotów z pozycjami. lol

Konfiguracja to:
1) Antena PiMoroni 1.2m,
2) filtr wnękowy 1090 MHz od Sysmocom,
3) LNA LaNa NoElec (konfiguracja opisywana w inicjalnym wątku)
4) 20 metrów kabla Tri-Lan
5) RTL-SDR NESDR SMArTee v2 SDR (konfiguracja opisywana w inicjalnym wątku)
6) Terminal Dell Wyse 5070 (4CPU, 8GB RAM, 480 GB SSD M.2 SATA i pobiera tylko 7-9 Watów zdziwiony )
7) System Ubuntu 22.04 plus docker skonfigurowany zgodnie z przepisami "ADS-B Reception, Decoding & Sharing with Docker
https://sdr-enthusiasts.gitbook.io/ads-b/
8) Dane wysyłane (Feed) do serwisów: adsb.fi, adsb.lol, planetspotters, theairtraffic, radarbox, piaware, flightradar24,

Z ciekawostek to zauważyłem że po optymalizacji czułości odbiornika pod kątem SNR (signal-noise radio stosunek sygnału do szumu) to zasięgi poprawiają mi się w nocy min. dlatego że spada poziom szumów na 1090 MHz ale za to częściej pojawiają się przesterowane sygnały. W efekcie będe musiał zmieniac nastawy wzmocnienia rtl-sdr oddzielnie na dzień i na noc.


  PRZEJDŹ NA FORUM