CZARNE CHMURY NAD FORUM SP7PKI
władze PZK rulez
    Bladawiec pisze:



    Zapominasz o jednym. W Polskim prawie nie obwiązuje zasada precedensu a sądy są wolne w ocenie dowodów. To co jeden uzna za dopuszczalne inny uzna za zakazane.



owszem, ale tylko tam gdzie ta uznaniowość sądu nie zostanie łatwo "wzruszona" sędzia też ma swoistą "pyramid of pain"
cytujmy zatem najistotniejsze:

Obalenie bezprawności
Sąd odwoławczy przypomniał, że domniemanie bezprawności, o jakim mowa powyżej, może być wzruszone. Należało uznać, że krytyczne wpisy naruszały dobre imię powódki. To jednak nie wystarczyło do uznania jej żądania za zasadne. Koniecznym było bowiem zbadanie kwestii bezprawności. W szczególności bezprawność naruszenia dobra osobistego może być wyłączona, jeśli krytyczny wpis odzwierciedla rzeczywistość. Wpisy internautów zawierały natomiast ich subiektywne oceny. Takie wpisy nie poddają się więc obiektywnej weryfikacji. Sąd apelacyjny wskazał natomiast, że bezprawność naruszenia dóbr osobistych wyłączało w tym wypadku działanie w obronie wolności wypowiedzi.

Wolność w internecie
Sąd odwoławczy zauważył, że to swoboda wyrażania poglądów sprawia, że dana osoba może korzystać z wolności słowa, gdy nie przekracza jej granic. Tak było w niniejszej sprawie. Sporne wpisy na forum były krytyczne, ale nie zawierały one wypowiedzi szczególnie ostrych, czy napastliwych. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 18 stycznia 2013 r. w sprawie IV CSK 270/12 (LEX nr 1311688) wyjaśnił zaś, że nikt nie może oczekiwać od innych wyłącznie afirmacji swojej osoby lub postępowania. Poza tym, specyfika wypowiadania się na forum internetowym powinna uwzględniać możliwość otwartej wymiany poglądów. Jednocześnie swoboda przestawnia opinii realizuje ważny interes publiczny.

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/prawo/czy-wpis-na-forum-narusza-dobra-osobiste-pracodawcy,290469.html



  PRZEJDŹ NA FORUM