Sporadic w paśmie 144 MHz
    sp6ryd pisze:

    Fajny opis, bardzo merytoryczny.
    - dlaczego jak MUF wysoki to bliskie łączności jaki mechanizm tu działa ?
    - czy dobrze kojarzę opisywaną symetryczność odbicia z HOT A / HOT B ?
    szukając rozwinięcia, znalazłem stronę https://www.qsl.net/g0isw/g0iswmain.html

Fajna strona .
Co do pytań:
1. Lusterko sporadica ( 90-110 km nad ziemią) odbija sygnały pod coraz większym kątem, polecam zabawę z kalkulatorem MUFa. Na UKFie słyszymy najpierw dalekie stacje na 50 MHz 2600 -2000km , wtedy na 28 MHz występuje short skip. Gdy MUF przekroczy 50 MHz zasięg słyszanych stacji maleje, przy zbliżaniu się do 70 MHz pojawiają się dalekie stacje w paśmie 4m , itp. Jak dojdzie do 144 MHz to szczęśliwcy będący wtedy przy radiu robią wymarzone łączności, lub oblizują się słysząc silne stacje na sporadicu, nie mogąc ich jednak zrobić ( parę lat temu słyszałem 9H i przez półtorej godziny nie dowołałem się). Zresztą KFowcy latem w górnych pasmach robią łączności wykorzystując sporadic, ale rzadko który jest tego świadomy.
Po co ja to piszę, przecież jest to od dawna wiadome , tylko wymaga przyswojenia wiedzy np. biblia ultrakrótkofalowca https://www.lewczuk.pl/do-pobrania/file/124-poradnik-ultrakrotkofalowca str. 126
Rzeczy których na początku nie rozumiemy czytamy 10 razy !!!
2. Co do hot-ów to wyrażenie ma związek z meteorytami i odpowiednim ustawieniem anteny na gorący punkt, dającym "najlepsze " odbicia na meteorach sporadycznych. Temat nie związany ze sporadikiem, więc nie będziemy go rozwijać. Pasuje nowy watek założyć , bo Perseidy blisko , a na meteorytach w czasie silnych rojów teraz jeden wielki CHAOS. Dlatego że zaczynajacy przygodę meteorytową myślą, że wszystko jest łatwe, szybko i przyjemnie po jednorazowym przeczytaniu jakiegoś opisu. A niestety tak nie jest.
Wracając do sporadica to najlepsze narzędzie opisał Andrzej https://so3z.com/?page_id=1317. Przedtem było powiadamianie na komórkę o sporadiku, ale znikło i jeżeli ktoś ma aktualną wiedzę proszę o info.
Proszę jeszcze pamiętać że jak odbicie wychodzi nam na morzu, pustyni to łączności nie zrobimy. Podobnie jak hams ma włączony sprzęt tylko do nasłuchu i widzimy jego raporty z PSK Reportera. Najlepsza rada czuwać w miarę możliwości. Proszę pamiętać że Sporadic to choroba, którą ciężko wyleczyć.
Kolejny problem to modulacje. Teraz przeważa ft8 z wiadomych względów, ale na ssb czyli 144.300 +/- z powrotem ludzie wracają. Tak, tak na ssb wystarczy 10s aby zrobić qso. ft4 na 144.180 czasem stacje próbują, ale krótki czas występowania sporadika nie pozwala na sprawdzanie wszystkiego. Zresztą moje próby ft4 na samolotach, które robiłem z kolegami z UR dawały dekodowania do poziomu -15 dB, poniżej nie dekodowało. Jeżeli ktoś sprawdzał na sporadiku tę emisję niech się pochwali jaki miał minimalny poziom dekodowania.


  PRZEJDŹ NA FORUM