WRTC 2022 - eleminacjie i wszelkie informacje.
eliminacje i wszelkie informacje
    sp7ivo pisze:

    Kilka informacji o formule WRTC.
    WRTC to współzawodnictwo dwuosobowych drużyn wyłonionych w drodze kwalifikacji odbywające się w ramach zawodów IARU CHampionsip w drugi weekend lipca. Zespoły biorą udział w zawodach w kategorii Multi Two Low Power, czyli dwa stanowiska o mocy nadajnika do 100 W, pod jednym znakiem wywoławczym na wspólny log, bez ograniczeń dotyczących emitowania jednego sygnału. Rywalizacja odbywa się emisjami CW i SSB na 5 pasmach, bez pasma 160 m. Organizatorzy udostępniają lokalizację wyposażoną w system antenowy składający się z tribandera na wyższe pasma i po jednym dipolu inverted V na pasma 80 m i 40 m, wszystkie anteny umieszczone są na maszcie o wysokości 10-12 m. Cały pozostały sprzęt konieczny do pracy w zawodach drużyny zapewniają sobie we własnym zakresie.
    W celu umożliwienia jednoczesnej pracy dwóch stanowisk na jednej antenie należy stosować triplekser i filtry pasmowe. Ciekawostką w tegorocznej edycji, niespotykaną poprzednio, jest preferowanie w punktacji QSO fonicznych w stosunku do telegraficznych. Włoscy organizatorzy pewnie zrobili ukłon w stronę swoich licznych kolegów nie znających telegrafii. Spowodowało to jednak negatywny oddźwięk wśród zawodników, ale komisja pozostała nieugięta.
    Praca odbywa się zgodnie z przysłowiowym powiedzeniem: "boy and his radio", które cofa sposób rozgrywania zawodów do wczesnych lat drugiej połowy poprzedniego wieku. Zawodnikom nie wolno wykorzystywać żadnych systemów podpowiedzi i pomocy, m.in. spotów, klastrów, plików Call Check, podpowiedzi rozszerzeń w raportach, podpowiedzi skrótów podawanych przez stacje HQ. Nie wolno również używać drugiego odbiornika. Drużyny biorą udział w zawodach anonimowo, znaki wywoławcze otrzymane tuż przed rozpoczęciem zawodów nie mogą zostać ujawnione pod groźbą dyskwalifikacji. Nie wolno również korzystać z obowiązkowych nagrań w celu weryfikacji QSO w logu. Nagrania mają być dostępne do wglądu tylko komisji zawodów. Nad poprawnością przebiegu rywalizacji będzie czuwać, oprócz sędziego obecnego w lokalizacji drużyny, także oprogramowanie mające dostęp w czasie rzeczywistym do logów drużyn. Obok funkcji kontrolnych będzie również umożliwiało automatyczne spotowanie znaków drużyn, pracujących emisjami zarówno SSB, jak i CW. Po wykryciu w logu trzech QSO na tej samej częstotliwości oprogramowanie automatycznie generuje spot widoczny na klastrach. O ile na CW nie jest to aż tak istotne ze względu na wszechobecne skimmery, jednak w przypadku SSB jest dobrym kierunkiem w ułatwieniu pracy i wyrównującym szanse drużyn w zawodach.
    Wyjazd naszej ekipy nastąpi w poniedziałek 3 lipca, a planowany przyjazd do Bolonii następnego dnia w godzinach wczesnopopołudniowych. W piątek przed zawodami odbędzie dyslokacja drużyn do wylosowanych lokalizacji, w których pozostaną do zakończenia zawodów. Oficjalne zakończenie i ogłoszenie wyników planowane jest na poniedziałkowy wieczór.
    Jeszcze raz zachęcam do wzięcia udziału w IARU Championsfip i nawiązywania QSO ze wszystkimi stacjami uczestnikami Olimpiady WRTC.
    Bogusław sp7ivo


Powodzenia i szerokiej drogi ! Kibicujemy (w dozwolony sposob) i trzymamy za was kciuki !


  PRZEJDŹ NA FORUM