FT8 poczatki i pierwsze QSO
    sq9mda pisze:

      antek pisze:

      Nie wiem jak u Ciebie, ale mój TRX ma pasmo przenoszenia nadajnika od 300Hz do 3khz. Poza tym karta dźwiękowa ma sprzężenia pojemnościowe, a co za tym idzie nie pracuje od DC. Dekodować się jakoś dekoduje, ale nadawanie idzie bardzo opornie. Przy niskich częstotliwościach modulator jest słabo "wysterowany". U Ciebie na pewno też tak jest, ustaw 150Hz na FT8 i zobacz co się dzieje z mocą nadajnika.



    No cóż....pierwsza podstawowa zasada pracy FT8/FT4 i innych jest taka że nie nadajesz tam gdzie słuchasz. Jak rozumiem wiesz że pracujemy w splicie. U mnie jest to split "sprzętowy" czyli różnica RX vs TX jest różna w zależności od ustawień markerów. Używam TS-590 do pracy emisjami cyfrowymi od lat i to jeszcze na długo nim wymyślono JT65 czy FT8 więc wiem co piszę. Słuchając stacji nadających "wielostrumieniowo" zawsze ustawiam pierwszą na ok. 200-250Hz a czasami niżej bo bawiąc się filtrami można znacząco podnieść poziom sygnału dekodowanej stacji.

    Robert


Czy mógłbyś dla mnie i reszty zainteresowanych opowiedzieć, jak ten split realizujesz? Bo z tego co ja rozumiem to WSJTX domyślnie ten split realizuje "programowo", bez przełączania VFO w trx - chociaż taka możliwość też istnieje (ale to wymaga połączenia bezpośredniego radia z komputerem - bo przez digiriga np. chyba nie da się przełączać VFO)?
Ja mam FT-818ND i digirig'a - działa CAT wszystko działa lecz ten split ustawiam markerami lub wpisując w programie.
Nie mam dużego doświadczenia stąd moja prośba - a myślę, że inni też skorzystają bo widzę wiele niejasności na rozmaitych kanałach

z góry dziękuję za odpowiedź


  PRZEJDŹ NA FORUM