Przeróbka kondensatora zmiennego
Parę uzupełnień- karkas cewek jest z płytki tekstolitu. Montaz może i urąga wcz ale to prototyp i zreszta moja taka pierwsza konstrukcja. Drutu w emalii tak grubego nie miałem a zależało mi na dużej dobroci cewek.
Pewnie wymaga polakierowania ale to później bo jeszcze będzie przerabiana- pewnie na cewki ze srebrzanki te mniejsze przynajmniej. Skrzynka po dopasowaniu na pasmo trzyma parametry w całym zakresie pasma - lekkie tylko na skrajach poprawki wymaga. Reflektometr/watomierz Sunker SWR 1180P okuty w blache stoi na zewnątrz skrzynki http://www.sat-cb.com/product.php?id_product=61(taki miałem z odzysku) połaczony kablem coax. Wiem że nie stroi sie anteny skrzynką tylko dopasowuje impedancję itd. (kwestia braków fachowego żargonu i skróty myślowe). Zasadniczo to mam SWR i moc w radiu wiec może jest i zbędny?
Koła "zamaszyste" sa dlatego że te pionierki maja osie 8mm -- hehe a jak je założyłem to skrzynka nabrała takiego niesamowitego wyglądu że aż mi sie spodobałą- jak lokomotywa Stephensona lol
Płyty czołowej to ta skrzynka jeszcze nie ma. To co jest, to przypadkowo znaleziona w garażu podstawa alu od czegoś tam.....
Teraz w zasadzie obserwuje prace skrzynki i sie uczę zasad dopasowywania anten. Do tej pory wszystko za mnie robiło radio.
Miernik faktycznie ma dużą dokładność i brakowało mi takiego do pomiaru C i L oraz dobroci. Zadowolony jestem bo co mostek to mostek. Tego sie nie oszuka.
Jesli chodzi o skrzynkę to teraz juz troszke nabrałem wprawy i strojenie idzie szybciej i jak sie dopasuje do minimum to jest jak mur. Sprawność jej mnie zadziwia.Jest szybsza od tej w radiu lol a na pewno dokładniejsza.
Moje anteny na 15/17/20/40m maja rezonans w punkcie jaki mnie interesował czyli w podpaśmie digi + kawałek SSB. Tam jX=0 oraz SWR w granicach 1,2 - 1,4 czyli nie jest idealnie ale tak byc musi. Jest to zamierzony kompromis. Jedynie antena FD-4 Fritzel ma fabryczne dość duże SWr'y i nie jest rezonansowa- wiadomo.
Tutaj skrzynka okazała sie niezbędna bo ta w radiu nie dawała do końca rady.
Czy sie MFJ chowa przy niej - hehe nie mam pojęcia, ale daje radę.
Popytam sie jeszcze odnośnie bypass'a : czy prosty skrót wej-wyj wystarczy czy trzeba odcinać wejście na cewki? Tutaj nie wiem jak się zachowuje wcz.
@SP3SUZ - pisze cyt " Ja do tej skrzynki używam przyżądu pod nazwą "wskaźnik mocy w antenie" "
Cos takiego przydało by sie w tej skrzynce na stałe. Czy mógłbys podpowiedziec jak to najlepiej wykonac żeby nie wymagało kalibracji za kazdą zmiana pasma i innych dodatkowych kombinacji? Jakis prosty układ z pewnym wskaźnikiem. Mam taki zakuty w alu : nada sie?



  PRZEJDŹ NA FORUM