LoRa messenger
Jak będzie wojna i nie będzie telefonii komórkowej
    SP9LCY pisze:


    Kukliński miał podobne urządzenie do komunikacji z przyjaciółmi.
    Ciekawe urządzonko, ale mało praktyczne. Jaki ma skuteczny zasięg?


Na +18dBm uzyskałem 17,5 km na mobilowych antenach. przy takich hendikowych helicalach max to 1-2 km.
Rekord w powietrzu (balon/ sat) to zdaję się grubo ponad 450-700 km (edit: więcej https://www.thethingsnetwork.org/article/lorawan-world-record-broken-twice-in-single-experiment-1)
Ale kto powiedział że w paśmie amatorskim licencjonowany nadawca nie mógłby dodać małego PA. Są trackery LoRaAPRS z mocą 1W +30dBm

Rozwinięcie tego urządzonka mogłoby być właśnie takie, by nie montować w nim klawiatury i displey'a a wszystkim sterować przez smartfon po BLE.
taki mały "LoRa@SPOT" (zastrzegam nazwę) czyli modem transmisji LoRa podłączany do smartfona lub innego klienta po Bluetooth LE.
Wtedy mogłbyś podpiąć tą LoRę do większej anteny, poruszać swobodnie w zasięgu BLE i komunikować się z inną LoRą oddaloną na większy dystans.
Przy transmisji pakietowej (krótkie informacje tekstowe) dość szybko i tanio można by rozwinąć łączność pagingową na dość dużym terenie.
zakładając, że digesty mogą przychodzić z pewnym opóźnieniem dałoby się wykreować ich tymczasowe przechowywanie w węzłach pośredniczących, może nawet zbudować samoorganizującą się sieć MESH*. Przy stosunkowo dużym nasyceniu stacjami antenki mogłyby być mniejsze.
Do zbudowania takiego urządzonka potrzeba np jedynie taniej płytki ESP32** i modułu LoRa (całość zmieści się poniżej 100 zł z baterią litową)

KF to raczej dla łączności miedzy regionami, ale tu i tak lepszy będzie QO-100 do puki będzie działał wesoły

** W zaprezentowanym projekcie jest uC Microchip'a SAMD21 - to pojedynczy Cortex M0 więc nawet dużo słabszy procek.

* Sieć LoRaWAN wykorzystuje tą samą technologię, ale z tym ograniczeniem, że jest tylko jeden hop radiowy. Gateway LoRaWAN juz musi być podpięty do typowej sieci TCPIP i solidnego zasilania. Może APRS mógłby pomału migrować do nowszych rozwiązań "samoorganizujacych się" bez udziału szkieletu TCPIP. Packet-Radio bazowało na stałych linkach, te protokoły routingu powstały 30 lat temu ... ,) czas na coś nowego wesoły




  PRZEJDŹ NA FORUM