Dipol pół fali na pasmo 40 metrów a rezonans.
    RV12P2000 pisze:

      SP5ORS pisze:

      Przy obciążeniu 0,1 Ohma, prąd powinien być 61,65A.
    A to nawet zrobi się 380 W ze 100... Nikt nie twierdzi, że takiej mocy nie można doprowadzić do rezystora. Ale nadajnik przystosowany jest do obciążenia falowego 50 omów. Jeśli SWR wynosi 3 to tak, jakby dołączyć obciążenie 150 omów. Przyjmując prosty model nadajnika: źródło napięcia i rezystor szeregowy 50 omów, jeśli na obciążeniu 50 omów wydzieli się 100 W, to ile mocy wydzieli się na rezystorze 150 omów? Prościej nie można. Ale więcej nie będę Cię przekonywał. A ekstremalne przypadki służą między innymi do sprowadzania pewnych twierdzeń do absurdu.



Wskazałem źródło wiedzy, dokonałem stosownych obliczeń, wyszło jak wyszło. To nie ja wskazywałem na tak skrajne wartości. Nikt takich wartości nie stosuje w praktyce, bo takiego nadajnika i linii przesyłowej nie da się skonstruować. Teoretyzowanie wymusza założenie, że mamy idealny nadajnik, tzn. potrafiący oddać moc w każdych warunkach.
Wskazałem pierwotnie nawet na liczbach jak niski czy wysoki SWR wpływa na straty w przekazywaniu mocy z nadajnika do anteny.
Dla uważnego czytelnika wnioskiem powinno być stosowanie wysokiej jakości kabli koncentrycznych, aby minimalizować straty mocy i zastanowić się, czy stosowanie skrzynki antenowej w każdym przypadku jest wskazane pomimo, iż SWR jest większy od 1.


  PRZEJDŹ NA FORUM