Dipol pół fali na pasmo 40 metrów a rezonans.
    RV12P2000 pisze:

      SP5ORS pisze:

      ...co przy SWR 3...

    A nie jest to tak, że przy takim SWR 1/4 mocy zostaje odbita, nie licząc strat???


Odbija się od anteny, wraca do nadajnika i tam też się odbija, znowu wraca do anteny i wypromieniowuje kolejną część mocy, wtedy już mniejsza część mocy znowu się odbija. To wielokrotne wygasające przechodzenie przez stratną linię powoduje właśnie na niej straty mocy.

Nadajnik ma problem z wysokim SWR nie z powodu odbijającej się mocy ale z niedopasowania, bo wysoki SWR stanowi albo o wysokiej albo o niskiej impedancji.
Załóżmy że w wyniku wysokiego SWR impedancja wynosi tylko 10 OHm. Tak niska impedancja powoduje bardzo wysoki prąd w końcówce mocy, przekraczając maksymalne dopuszczalne prądy w tranzystorach. Jeśli natomiast wysoki SWR jest spowodowany np. bardzo wysoką impedancją np. 500 OHm, to w końcówce mocy będzie niski prąd, ale pojawi się bardzo wysokie napięcie (jeśli trx potrafi regulować napięcie, aby utrzymać zadaną moc), być może przekraczające specyfikację tranzystorów. I tak źle i tak niedobrze.
Dla przykładu przy mocy 100W i SWR 1,1 prąd będzie osiągał wartość 1,21A lub 1,1A w zależności czy impedancja jest poniżej, czy powyżej 50 OHm, napięcie maksymalne aby uzyskać moc 100W wyniesie 91V.
Przy SWR 3 prąd będzie osiągał wartość 2A lub 0,67A w zależności czy impedancja jest poniżej czy powyżej 50 OHm, napięcie maksymalne wyniesie 150V.
Przy SWR 5 maksymalny prąd wyniesie 3A (niska impedancja), a maksymalne napięcie wynosie prawie 200V (wysoka impedancja). Są wartości 2-3 krotnie przewyższające typowe warunki pracy tranzystorów przy SWR bliskim 1.
Dlatego część tranceiverów ogranicza moc gdy pojawia się wysoki SWR.


  PRZEJDŹ NA FORUM