Dipol pół fali na pasmo 40 metrów a rezonans.
    sp9dfh pisze:

    Rozumiem, że intencją autora zadania jest wykazanie, że moc tracona w rezystancji wewnętrznej źródła jest uzależniona od SWR w dołączonej linii transmisyjnej. Tak jest w rzeczywistości, gdy wyjście wzmacniacza można zamodelować SEM z szeregową rezystancją wewnętrzną.
    W wzmacniaczach mocy nadajników sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana.
    A teraz proszę odpowiedzieć na moje pytanie: co będzie, gdy w omawianym zadaniu linia będzie nieskończenie długa ?
    Andrzej

Przy nieskończonej linii długiej odbicie nigdy nie nastąpi, więc źródło będzie obciążone impedancją falową tej linii.
Rozpatrywanie nadajnika jako źródła napięciowego z szeregową rezystancją wewnętrzną jest moim zdaniem błędne. Bliżej temu do źródła prądowego.
Zasymulowałem najprostszą końcówkę mocy w klasie C, z obwodem rezonansowym w kolektorze.
Jeżeli mamy dopasowanie, to na tranzystorze wydziela się podobna moc co na obciążeniu, czyli 1/2 mocy tranzystor 1/2 mocy obciążenie.
Jeżeli obciążymy zwarciem, to na tranzystorze wydziela się cała moc - ryzyko przekroczenia mocy tranzystora.
Jeżeli obciążymy rozwarciem to na tranzystorze wydziela się jedynie 1/6 mocy, ale napięcie na kolektorze jest prawie 2 razy wyższe niż przy układzie z dopasowaniem. - Ryzyko przebicia napięciowego tranzystora.
    sp6rgb pisze:

    Witam.Co się dzieje z mocą odbitą od anteny kiedyś pokazałem w prostym doświadczeniu, które każdy może powtórzyć w domu.

Ale tu używasz skrzynki antenowej, reflektometr masz podłączony pomiędzy skrzynką a anteną. Jeżeli końcówka widzi SWR 1.0 to wiadomo, że w końcówce mocy moc odbita się nie wydzieli, bo ta moc odbita do tej końcówki wtedy nie dociera.
    RV12P2000 pisze:

    Generalnie chodziło mi o obalenie stałych mitów, takich jak:
    1. "SWR nie ma znaczenia, bo energia odbita jest tracona najwyżej w kablu".
    2. "Energia odbita nie może wydzielić się w nadajniku".
    3. "Energia odbita nie jest rzeczywista".
    4. "Skrzynki antenowe wyłącznie oszukują nadajnik".
Tak, to moim zdaniem są mity, jeżeli ktoś twierdzi, że któryś z nich jest prawdą, to proszę o wyjaśnienie, bo oczywiście mogę być w błędzie. Oczywiście może być sytuacja, że w specyficznej konfiguracji taki mit jest prawdziwy, jak np na filmiku sp6rgb w wyniku użycia skrzynki antenowej, ale to jest właśnie dzięki skrzynce antenowej, która jest czymś dodatkowym. Mam na myśli pracę normalnej końcówki mocy z filtrami.
    RV12P2000 pisze:

    Dlaczego natomiast w moim modelu dla zwartej linii ćwierćfalowej na rezystancji wewnętrznej nadajnika nie wydziela się energia, pomimo że zachodzi zjawisko odbicia? Na marginesie takie zjawisko podawane jest przez poważnych amerykańskich kolegów jako dowód, że energia odbita nie może wydzielić się w źródle.
W tym przypadku źródło nie jest obciążone, prąd nie płynie, a więc nie produkuje mocy. Jak niepodłączona bateria. Produkowane jest jedynie napięcie.


  PRZEJDŹ NA FORUM