Dipol pół fali na pasmo 40 metrów a rezonans.
    RV12P2000 pisze:


    Zadałem więc pytanie, co się dzieje z energia odbitą przy wysokim SWR, bo osobiście uważam, że jednak wysoki SWR to problem, a energia odbita może być tracona nie tylko w linii.
    ...

    Może na takie uproszczone pytanie ktoś zna sensowną odpowiedź: Nadajnik, którego uproszczonym modelem jest źródło napięcia w.cz. powiedzmy 100 V połączone szeregowo z rezystancją wewnętrzną 50 omów obciążamy bezstratna linią ćwierćfalową 50 omów, otwartą na końcu. W linii mierzymy SWR. Jle wynosi? Co się dzieje z energia padającą ("wtłaczaną") i odbitą w linii?


Linia ćwierćfalowa ma taką własność, że otwarta na końcu wykazuje zwarcie na wejściu, a więc rezystor 50Ohm modelujący rezystancję wewnętrzną źródła jest dołączony równolegle do SEM o napięciu 100V. W obwodzie płynie prąd 100V/50Ohm=2A a na rezystorze wydziela się moc 100V*2A=200W. SWR w linii dąży do nieskończoności. Prąd na otwartym końcu linii wynosi 0, a napięcie 100V (141V wartości szczytowej). Na wejściu linii prąd wynosi 2A a napięcie 0V

Gdyby linię zewrzeć na końcu to moc tracona w rezystorze byłaby zerowa, ale SWR w linii dalej dążyłoby do nieskończoności.

Gdyby linię obciążyć rezystorem równym impedancji falowej linii czyli 50Ohm to wydzieli się w nim moc 100W, oraz 100W wydzieli się w rezystancji wewnętrznej źródła. SWR w linii będzie równe 1.

Rozumiem, że intencją autora zadania jest wykazanie, że moc tracona w rezystancji wewnętrznej źródła jest uzależniona od SWR w dołączonej linii transmisyjnej. Tak jest w rzeczywistości, gdy wyjście wzmacniacza można zamodelować SEM z szeregową rezystancją wewnętrzną.
W wzmacniaczach mocy nadajników sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana.

A teraz proszę odpowiedzieć na moje pytanie: co będzie, gdy w omawianym zadaniu linia będzie nieskończenie długa ?

Andrzej


  PRZEJDŹ NA FORUM