Dipol pół fali na pasmo 40 metrów a rezonans.
    sp9fys pisze:

    (...)
    Dla ułatwienia zrozumienia przytaczam tabelkę zalezności strat mocy od SWR(return loss) systemu antenowego.
    (...)


A ja z ciekawości zapytam jak w oryginale autor zatytułował tą tabelkę?
Jeżeli miałaby pokazywać straty wynikające z SWR-a, to jednym z parametrów powinno być tłumienie linii przesyłowej, a takiego parametru w tabeli nie ma.

Posługując się tą tabela można dojść do abstrakcyjnych wniosków.

Przykład. W celu dopasowania dipola całofalowego o impedancji np. 3 kOm do nadajnika 50 Om konstruktor zastosował transformator ćwierćfalowy z linii symetrycznej napowietrznej o impedancji falowej 390 Om. SWR w linii wynosi 3000/390=7.7 . Według tabeli straty wynikające niedopasowanej do anteny linii przesyłowej wynoszą 60%, co oczywiście jest nieprawdą.
Następny przykład. W celu zmniejszenia strat w linii przesyłowej zamiast kabla koncentrycznego konstruktor zastosował półfalowy (nietransformujący) odcinek linii symetrycznej napowietrznej o impedancji falowej, powiedzmy 900 Ohm, w celu zasilania dipola półfalowego o impedancji 50 Ohm. Nadajnik "widzi" 50 Ohm i jest "dopasowany", w linii występuje SWR 900/50=18 co według tabeli wprowadza straty na poziomie 90%. Absurd.

Według mnie ta tabela pokazuje jedynie procentowy oraz wyrażony w dB udział mocy odbitej w mocy padającej i nic więcej. Tyle razy na forum było pisane, że moc odbita nie jest mocą strat, a straty wnoszone przez falę stojącą i wynikający z tego SWR zależą od tłumienia linii przesyłowej, a więc tłumienności kable i jego długości i dla krótkich odcinków w zakresie KF są pomijalne nawet dla dużych wartości SWR-a.

Pozdrawiam.
Bogusław sp7ivo


  PRZEJDŹ NA FORUM