[Humor] Mój stary jest krótkofalowcem
Taki mały projekt z przymrużeniem oka
Prześmiesznik
Ostatnio ojciec coraz więcej gada na ultrakrótkich i narzeka przy tym na sygnał. Nie swój, bo on wszystko słyszy i wszędzie go słychać. Rzecz w tym, że są tacy ludzie jak gaduła-maruda XMI oraz jego koledzy, którzy nie mają żadnej porządnej anteny na UKF. Odzywają się bardzo rzadko, z terenu, słabo ich słychać i mogą co najwyżej wejść na przemiennik. O ile w ogóle im się to uda. Tata postanowił im pomóc i zbudować trzy przemienniki w trzech newralgicznych miejscach kraju. To prawda, że tam już inne przemienniki działają, ale nie mają ważnej cechy – nie są polinkowane. A zatem jeśli wesołe towarzystwo z dziewiątego okręgu chciałoby pogadać z ojcem i marudą, który akurat pojechał w okolice Władysławowa, to co? Zadziała tylko pasmo 80m. Ze wszystkimi jego wadami. I od tego właśnie zaczęła się dyskusja:
- Rzucam taki oto pomysł – trzy zlinkowane przemienniki. W Krakowie, pod Warszawą, pod Trójmiastem. I wtedy XMI z Władka będzie pluł do swojego baofenga, a wy w Krakowie będziecie mogli mu odpowiedzieć spod smoczej jamy.
- Gdybym to w Krakowie postawił, to byłby taki żar, że szkoła krakowska.
- Właśnie dobry pomysł. Mam tylko wniosek formalny. Anteny w północnej lokalizacji muszą być tak zrobione, by nawet przy otwartym tłustym tropo nie było szans na to, by usłyszeli w Bydgoszczy.
- Jestem przeciw, można nawet zrobić im czwarty przemiennik. Niech ich boli.
- Ale będą nam robić wredę, będzie dym i w ogóle kłopoty.
- Żeby się nie posr.. przypadkiem.
- Jak już jesteśmy przy tym temacie proponuję, by warszawski miał znak SR4AJ, krakowski SR4NIE a trójmiejski SR4KA.
- To bydgoski powinien być SR4CZ
- Fajny pomysł, a na czym to zrobimy?
- W szafce znajdą się motorolki, zamówimy porządny diplekser i tyle.
- Ale przecież można prościej. Zobacz – weźmy dwa baofengi uv3, zaprogramujemy. Filtry zrobimy z miedzianych rur, dostroimy tanim NanoVNA.
- A gdzie zrobimy wyjście? 145.800 jest wolne, nic tam nie gada. Był już nawet taki pomysł.
- Daj 144.100
- Jeszcze tego brakowało, a może do tego głosowy znamiennik z miauuu na 121.500.
- Oj weź, to mi przypomina nadawane co pewien czas FTG na morskiej częstotliwości bezpieczeństwa 500kHz. F… the guard. Ale nie, nie będziemy tego robić.
- To zrobimy lepiej, będą melodyjki. I znak nadawany telegrafią też jako melodyjka, by automatyczne dekodery nie działały.
- I hejnał, by krakowską szkołę uczcić,
- Dla naszego nasłuchowca dajcie Lincolnshire Poachera, to już legenda,
- I Barkę, a o papieskiej ma się samo włączyć i uczcić 21:37 we właściwy sposób,
- I lato z radiem dla bumerów,
- Im więcej mówicie, tym bardziej mi się ten pomysł podoba.
- Tato nie poznaję cię, co się stało, że o takich rzeczach w ogóle myślisz?
- Te chamy mnie zbanowały na ostatnim z forów i zablokowali na fejsie.

Minęło kilka godzin i okazało się, że takie coś już się testuje, oczywiście z baofenga: