Kanały wywoławcze
@HF1D dzięki za szczegółowy opis IARU R1. Widać, że brakuje właściwego zaangażowania po stronie krajowej organizacji członkowskiej. Bez niego to z takiej perspektywy faktycznie można oceniać tę organizację, jako formalnie niewiele wnoszącą. To niestety nie upoważnia, by wypisywać, że polskiemu krótkofalowcowi wystarczy opieranie się na przepisach prawa krajowego.
Nazwałem to "błędem taktycznym HS-ów" mimo, że w najmniejszym stopniu nie bronię PZK.

W kwestii przepisów prawa, poszukując logiki i konsekwencji w przepisach, zakładam, że konieczność uzyskiwania pozwoleń dla stacji bezobsługowych to element rezerwacji częstotliwości. Wymienione paragrafy temu nie przeczą. Trzeba je czytać ze zrozumieniem. Wymienione dotyczą każdej służby w tym służby amatorskiej i służby amatorskiej satelitarnej - o ile nie wpisano jawnie takiego wykluczenia. Skoro tak to jak widać UKE "na miękko" opisuje swoje kompetencje w koordynacji wykorzystania widma i sprawowanie ochrony przed zakłóceniami. Tu też nie widać jawnych wykluczeń (dot. amatorów) w ustawie. Brak rozporządzenia szczegółowego dla amatorów (par. 113) też sprzyja powyższej interpretacji.

@DS niestety doczytałem - Tobie też proponuję, a swój agresywny ton zachowaj dla innych. Skoro w paragrafie 185 ust. 7 p. 5) pisze się, że amatorzy są zwolnieni z wnoszenia opłat za rezerwacje częstotliwości (tak częstotliwości, a nie całych zakresów KTPCz) to oznacza, że same rezerwacje też nas dotyczą, przejawem takiej rezerwacji jest właśnie wniosek o wydanie pozwolenia dla stacji bezobsługowych. Oczywiście jest kilka wyjątków (polaryzację, wysokość zawieszenia i charakterystykę promieniowania anteny nadawczej, rodzaj sygnału i parametry techniczne jego nadawania, nie są wymagane par 146.)


  PRZEJDŹ NA FORUM