Kanały wywoławcze
    sp6ryd pisze:

Ale w przestrzeganiu bandplanu nie chodzi tylko o świadome "przeszkadzanie" chodzi o to, że zgodnie z wolnościowym "podejściem z KTPCz" (już nie będę pisał "szkołą xxx" wesoły) i nadawaniu niezgodnie z bandplanem IARU, możesz po prostu nawet nie zdawać sobie sprawy, że przeszkadzasz. Stosując bandplan i reguły operatorskie masz większą szansę by jakiegoklowiek przeszkadzania uniknąć.

To jest kwestia techniczna, bo nigdy nie masz 100% pewności jak propaguje twój sygnał, od czego się odbija i z czym interferuje. Bandplan jest potrzebny.

Nie wiem, dlaczego kilka osób tutaj wciąż sprowadza ten problem do: "młodzi/starzy" "prl/obecne-prawo" "karać/nie karać" "IARU to tylko xxx"

Ale kolego, nikt w „szkole xxx” nie mówi, żeby szczać na bandplan i nadawać jak leci. Wręcz przeciwnie. Weź może zapoznaj się z materiałami kursowymi Krakowskiego Kursu Krótkofalarskiego zamiast szerzyć jakieś durnoty?