Przemiennik z wyjściem na 145,800MHz
    sq6ade pisze:

Bandplan dla radiowców powinien być szanowany.

Otóż to !

Zastanawia mnie jeszcze jeden drobny, logicznie trudny do wyjaśnienia niuans.

Skoro jak opisują tu koledzy (nie znajduję potwierdzenia u źródła) "urzędnikom nie zależy" i "bandplan w ramach zakresu opisanego w KTPCz jest tylko umową krótkofalowców, a nie braną pod uwagę wytyczną"

To czemuż to w pozwoleniu na stację automatyczną czy przemiennik UKE jednak wpisuje konkretną częstotliwość*. !?

Hołdując tzw. "szkole krakowskiej" (wybaczcie, proszę tą drobna uszczypliwość ,) wesoły) w ramach pozwolenia na stację automatyczną jej operator mógłby przecież dowolnie wybrać sobie, na jakiej częstotliwości pracuje jego stacja i komunikować to tylko zainteresowanym. Byłoby to nadal zgodne z KTPCz.

O ile rozumiem przepisy to stację automatyczną od typowej pracy różnią tylko 2 rzeczy:
- możliwość pracy 24/7 bez bezpośredniego nadzoru operatora,
- znak z prefiksem SR

Czyli postawienie bikona pod własnym znakiem na dowolnej częstotliwości w ramach pasma, z licencyjną mocą 500W, o ile tylko przebywam w jego pobliżu i go "nadzoruję" jest w świetle takiej interpretacji całkowicie "legalne".

Chyba zgodzimy się, że taka interpretacja jest szkodliwa, niezależnie od tego jak mało prawdopodobny byłby realnie taki czyjś wyczyn.

*-zgodnie z KTPcz w paśmie 2m AMATORSKA i AMATORSKA SATELITARNA są służbami pierwszej ważności.