Identyfikacja keyera
    sq1psa pisze:

    Koledze nie chodzi o stosunek długości kreski do kropki a o to, że w paśmie akustycznym nie jest to idealna sinusoida.
    W mojej ocenie to jest sygnał modulujący o charakterystyce zbliżonej do prostokątnej a nie sinusoidalnej.

To w takim razie pytanie jest zagadką nie do rozwiązania, chyba, że spytamy kol. DL6EV na jakim sprzęcie nadawał?
Zaś co sugestii Kol. SQ1PSA to wyjaśniam, że mówimy tu o emisji CW, gdzie nie występuje modulacja lecz kluczowanie fali nośnej w.cz, której nasze ucho nie jest w stanie usłyszeć ani tym bardziej zobaczyć nawet super profesjonalnym analizatorze widma. Produkt akustyczny w odbiorniku jest wynikiem detekcji co w przypadku starszych urządzeń sprowadzało się do mieszania częstotliwości generatora lokalnego ostatniej przemiany (BFO) z odbieranym sygnałem p.cz. Teraz robi to techniką obróbki cyfrowej procesor naszego TRX. Zniekształcenie akustycznej sinusoidy może pochodzić z przesterowania toru w.cz. odbiornika zbyt wysokim poziomem sygnału na wejściu, zbyt dużym wzmocnieniem toru w.cz lub nawet wejścia m.cz RX-a. Oczywiście wszystkie sygnały zakłócające też mają wpływ na zniekształcenia - tu w tle słuchać inne stacje.
Co do samego mono nagrania - tu też mogą wystąpić zniekształcenia w przypadku przesterowania wejścia lub małej częstotliwości próbkowania sygnału przez urządzenie nagrywające, którym najczęściej jest komputer. Ja tu nie zauważam takiego problemu. Jeżeli chodzi o kształt obwiedni sygnału CW to z natury rzeczy nie jest sinusoidalny lecz zbliżony do prostokąta. Idealny prostokąt wcale nie jest najlepszym kształtem dla sygnału CW. Wadę tą miały nawet niektóre markowe TRX-y stąd liczne modyfikacje RC radioamatorów. Zbyt ostre narastanie i opadanie obwiedni tworzy niepożądane efekty uboczne w postaci poszerzenia widma emisji przez harmoniczne kluczowania sygnału oraz nieprzyjemny stukot (clicks) wokół sygnału podstawowego tworząc zakłócenia po bokach. Zmiana (górę/dół) częstotliwości nośnej podczas kluczowania powoduje "ćwierkający" ton (chirp) lub nawet wyjście poza zakres filtru odbiornika powodujący "zgubienie pływającego korespondenta". Istnieje wiele innych przyczyn wad emitowanego sygnału CW, jak chociażby iskrzenie złych styków, pasożytnicze oscylacje itp. Takich efektów tu nie zauważam.
A na zagadkowe pytanie autora tematu nie znam odpowiedzi. Na QRZ.COM DL6EV prezentuje dość leciwe sprzęty z demobilu ale czy to na nich pracował podczas nagrania pozostanie zagadką taki dziwny
vy73 Ryszard, SP9GR


  PRZEJDŹ NA FORUM