Balun powraca… choke do Hexbeam-a
    Rob208 pisze:

    Przeczytałem chyba wszystkie posty i dużo różnych pomysłów, wypowiedzi, ale niewiele prostych odpowiedzi smutny.
    Chcę sobie zrobić prosty choke do hexbeama czyli w uproszczeniu ma być sprawny jedynie w zakresie 14-50MHz.
    Bazujac na informacjach, na marginesie często wzajemnie się wykluczających, postanowiłem za prawdę objawioną uznać źródło G3TXQ i analizując to co przedstawił jeden z jego ostatnich wyników tzn:

    I jeśli poprawnie interpretuję to mając na uwadze wagę, pieniądze oraz to co chcę osiągnąć powinienem
    Użyć jednego F240-61 i około 15 pętli by zbliżyć się do ideału.
    1. Czy mam rację ?
    2. Dlaczego wielu twórców YT przygotowując baluny do Cobweba, Hexbeama, moxonów i innych anten tego typu bazuje na materiale 31 lub 43 jeśli te zupełnie nie pasują wg wskazywanego wielokrotnie źródła G3TXQ dla tych częstotliwości ? Co ciekawe potrafią się powołać na te wykresy…. co sprawia, że tracę pewność czy rozumiem co autor chciał powiedzieć.
    No i pytania dodatkowe
    3. Czy RG58 w wersji messi peloni hyper flex 5 uciągnie 500W w tym choke ?
    4. Czy stoi coś na przeszkodzie by nie wkładać choke do obudowy a jedynie nawinąć biegnący od punktu zasilania anteny przewód i zakończyć z 10cm pod nim gniazdem ? Po co wodoszczelność jeśli sam przewód w sobie jest wodoszczelny a wystarczy zabezpieczyć gniazdo na przewodzie
    Z góry dziękuje za odpowiedzi !



Tak na szybko....zwróć uwagę na "czarną linię" (wyjaśnienie masz w tekście). Inną sprawą jest to że wyniki G3TXQ są dobrym punktem wyjścia, ale po latach wiemy że jego metoda pomiaru jest obarczona błędem. Drugą sprawą jest dobór materiału ferrytowego......materiał 61 ma wyższą temperaturę Curie i to jego zaleta.

Robert


  PRZEJDŹ NA FORUM