PA - bezpiecznik anodowy
Moim zdaniem bezpiecznik w zasilaczu anodowym powinien być ZAWSZE. Nawet kosztem zniszczenia lamp w przypadku jego przepalenia. Otóż jedynym elementem, który oddziela wysokie napięcie anodowe od wyjścia wzmacniacza jest kondensator anodowy. Przebicie tego kondensatora powoduje przejście wysokiego napięcia prosto na cewkę pi filtru - a to może być niebezpieczne dla życia. Dlatego na wyjściu ZAWSZE daje się dławik do masy i to nawinięty takim drutem, by w przypadku przebicia kondensatora spowodować uwalenie zasilania WN. I właśnie wtedy bezpiecznik wysokiego napięcia powinien się przepalić. Alternatywą w takim przypadku jest bardzo silne przeciążenie prostownika, skutkujące jego zniszczeniem. Gdy diody "pójdą na zwarcie" skutkiem moze być zwarcie do masy uzwojenia wyjściowego w transformatorze - a wtedy zbliżamy się nieuchronnie do pożaru. Przy TAKICH skutkach przepalenie lamp spowodowane obecnością napięcia na siatce drugiej przy braku anodowego jest niewielkim problemem.
Zasilacz powinien być wykonany tak, by bezwzględnie odłączyć napięcia w przypadku wykrycia stanu anormalnego (np. "wybije nadmiarowy" na anodowym). Pomyślcie o bezpieczeństwie operatora!
Dałbym bezpiecznik używany w zasilaczach niektórych kuchenkach mikrofalowych po stronie wysokiego. Napięcia i prądy - podobne.
Dlaczego nie zwykłą wkładkę WTA-F? Przy tych napięciach i pojemnościach odparowanie drutu odbywa się bardzo szybko i powstaje zjonizowany ślad, wzdłuż którego rozwija się kanał wyładowczy, podobnie, jak w jarznikach lamp wyładowczych. Przy napięciu rzędu kilowolta z powodzeniem da się rozpalić łuk elektryczny na długości takiej wkładki, co skutkuje przepływem o wiele większego prądu, niż ten, przed którym wkładka miała zabezpieczyć. Tam jest prąd stały, a zatem łuk nie zgaśnie samoczynnie przy przejściu prądu przez zero. Właśnie dlatego wyłączniki szybkie na kolei są tak masywnymi konstrukcjami, z tego samego powodu wyłączniki nadprądowe dla prądu stałego buduje się inaczej od pospolitych "esek" na 230V 50Hz.


  PRZEJDŹ NA FORUM