Dipol własnej konstrukcji jak dopasować cewkę skracakącą.
    sp5iou pisze:

Z tego co piszesz to antena na pasmo 11m.
    Jeśli masz dwie identyczne anteny Sirio, to możesz spróbować zrobić z nich dipol. Każda antena to jedno ramie razem z cewkami.
    Powinno z grubsza działać. Rezonans dobierzesz długością promienników.
    Ale jeśli chcesz zaprojektować własną antenę w oparciu o cewki z Sirio, to zmierz ich indukcyjność, ściągnij sobie program MMANA GAL, zapoznaj się z nim i przykładami i zamodeluj swoją antenę. Poeksperymentuj z długościami drutów przed i za cewkami.
    Inn a prostsza droga to zrobić dipol z drutów bez cewek skracających a właściwie wydłużających elektrycznie. taki półfalowy dipol ma ok 5.5m całkowitej długości, w środku fider z balunem 1:1. Rozwiesisz między drzewami i już.

Wszystko super ale anteny uszkodzone mam nieważne gdzie są i jak próbuje stroić to nie odchodzi swr poniżej 3, a to balkon 1 piętro to odpada mógł by mi ktoś uszkodzić antenę a 2 strony to przysadzał bym sąsiadce a, jak bym nie miał przyjaznych warunków antenowych a ze chce się nauczyć nawet jak nie wyjdzie czegoś to wykorzystałem promiennik od wspomnianej sirio wraz z sprężyna jak widać na foto nie poprzyjmuje przewodów do promienników tak to nie będzie się stroić poprawnie.Taki urok jest jak się wynajmuje mieszkanie teraz mam skrócony dipol półcalowy działa na tyle dobrze ze przy 100% propagacji dolatuje nie jak inni jedno zawołanie i już nie narzekam, a jak by nie ceny i tym bardziej dostępność opcji balkonowych, i dlatego muszę a raczej powinnam mieć cewkę skracającą i tak pomyślałem ze jak 14 jest zwoi w wspomnianej antenie i zrobić z drutu zrobić 2 cewki pod promiennik gorącą żyle a 2 cewka pod mesę oplot..