Dipol półfalowy czy vertical ćwierćfalowy?
...a zwycięzcą jest???
Można pobawić się w symulację i porównywanie parametrów GP i dipola. Z wyżej zamieszczonego wykresu wynika, że przy kącie promieniowania 5 stopni dipol wiszący na wysokości połowy długości fali minimalnie, około 1dB ustępuje GP 5/8 i nieznacznie przewyższa GP 1/4. Jeżeli wykonać podobnie porównanie dla dipola znajdującego się na wysokości 1 długości fali różnica przy 5 stopniach na korzyść dipola wyniesie już 3dB w stosunku do GP 5/8, a przy wysokości 2 długości fali około 7dB! To więcej niż wynosi zysk 3 elementowej Yagi! Nie wspominając o GP 1/4, gdzie jest to już przepaść. I co z tego, że dipol promieniuje jeszcze pod innymi, wyższymi kątami?
Ćwierćfalowy GP jest unipolem i jest to antena skrócona. Elektrycznie zachowuje się jak pełnowymiarowa, ale jej fizyczna długości jest tylko 1/4 długości fali. Co więcej, znaczny wpływ na jej sprawność ma jakość "lustra", czyli konduktywność realnej ziemi. W przypadku dipola ta zależność jest dużo mniejsza. Zwiększając wysokość zawieszenia dipola można obniżać kąt promieniowania wiązki głównej, wydłużając antenę GP powyżej 5/8L jej charakterystyka zaczyna być coraz mniej korzystna.
Pytanie retoryczne, co wybrać 3 element Yagi na wysokości pół fali, czy 5/8 GP? Chyba nie ma wątpliwości, a przecież taka Yagi ma identyczny kąt promieniowania jak dipol na tej samej wysokości, większy niż 5/8 GP.
Anteny pionowe typu GP5, czy GP7 są chętnie stosowane ze względu na swoje zalety gabarytowe i wymagania względem miejsca zainstalowania oraz wielopasmowość. Jednak trudno je uznać za anteny "wyczynowe".
Bogusław sp7ivo


  PRZEJDŹ NA FORUM