W obronie wartości Powstania Warszawskiego
Zygmunt SP5AYY Warszawa, dnia 30 styczeń 2023

… dla wszystkich osób, które chcą ten tekst przejrzeć, przeczytać lub wstawić uwagi…

W obronie wartości Powstania Warszawskiego

Sprawa regulaminów zawodów krótkofalarskich w ”Hołdzie Uczestnikom Powstania Warszawskiego” organizowanych przez ZG LOK była już kilkakrotnie podnoszona, między innymi ponad kilkanaście lat temu na Zjeździe OTC (Old Times Club) organizacji PZK (Polski Związek Krótkofalowców).

Zawody są organizowane w dniu 1 sierpnia każdego roku. Po zjeździe OTC napisałem pismo w sprawie zmian regulaminu i zasad punktacji łączności w zawodach - pismo , jak pamiętam wręczyłem panu, który jest krótkofalowcem - pracownikiem ZG LOK, jeszcze na terenie klubu SP5KCR w Warszawie ul. Chocimska 14. ale od razu była odpowiedź negatywna … żadnych zmian nie będzie…

Z upływem czasu, miałem jeszcze kilka informacji od kolegów w sprawie omawianych regulaminów zawodów i byłem trzy lata temu z wizytą u Pana Prezesa LOK płk Jerzy Jan Salamucha. Przedstawiłem sprawę zawodów , ogólnie rozmawialiśmy o klubach łączności LOK i złożyłem pismo omawiające niektóre zagadnienia łącznościowców w klubach w tym także uwagi do zawodów „W Hołdzie Uczestnikom Powstania Warszawskiego".

Ale, następstwem tego, była reakcja ZG LOK, który opublikował, w miejsce istniejących zawodów „W Hołdzie Uczestnikom Powstania Warszawskiego”, jeszcze gorszą wersję regulaminu zawodów pod nazwą „Krew i Walka 1 Sierpień". Zawody w tej wersji po raz pierwszy odbyły się w 2022 roku i zostały ogłoszone na rok 2023.

Na skandaliczne poczynania ZG LOK wprowadzenia nowej nazwy zawodów „Krew i Walka 1 Sierpień" w miejsce poprzedniej nazwy „W Hołdzie Uczestnikom Powstania Warszawskiego” , w ub. roku przesłałem kolejne trzecie pismo domagając się wprowadzenia nazwy historycznej zawodów związanych z rocznicami wydarzeń 1. sierpnia 1944 roku, podobnie jak jest to czynione w innych regulaminach zawodów patriotycznych - krótkofalarskich ( dla porównania nazw zawodów proszę zobaczyć „Kalendarz zawodów krótkofalarskich na rok 2023”, w tym wykazie bardzo źle wyglądają wydrukowane nazwy zawodów, „Krew i walka”, czy też „Robinsonowie Warszawscy”, odbiegające od innych zrozumiałych nazw zawodów). Na żadne pismo skierowane do ZG LOK odpowiedzi nie otrzymałem.

Mimo moich działań - wyjaśnień, nadal widać celowy brak zrozumienia w omawianej sprawie, dalej widnieje nazwa zawodów - „Krew i Walka 1 Sierpień" (w Kalendarzu zawodów krótkofalarskich na ten rok 2023 publikowana w czasopiśmie Świat Radio nr 1-2/23). … być może , nie wszystkie walki wolnościowe Polaków w rozumieniu organizatorów zawodów LOK są jednakowo traktowane, a przecież to LOK w swoim statucie ma wpisane "kultywowanie tradycji narodowych i kultywowanie tradycji oręża polskiego".

Sprawę będę dalej prowadził do skutku, jako ten , któremu udało się przeżyć Powstanie Warszawskie i obóz hitlerowski w 1944 roku.

Obecnie w demokratycznym państwie , jakim jest Polska , mam prawo, - jako ten, któremu udało się przeżyć czasy wojenne i Powstania Warszawskiego posiadającego legitymację nr B 23780 - Zaświadczenie o uprawnieniach Kombatantów i Osób Represjonowanych – wydaną przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – do wyrażania opinii w sprawach prawdy historycznej. Nie można zmieniać biegu historii, jeszcze żyją świadkowie tych wydarzeń, ale ich wiek nie pozwala aktywnie bronić wartości wolnościowych Powstania Warszawskiego. Tego rodzaju działalność w zakresie organizowania przez LOK zawodów krótkofalarskich - należy potępić.

Jako warszawiak,
wzywam Was Bohaterowie Powstania, którzy walczyli o Wolną Polskę, którzy nie mogą zabrać głosu, tych, których znałem i współpracowałem - tych, których pożegnałem w ostatniej drodze…

Gen. Ścibor Rylski, płk Edmund Baranowski, płk dr Gelperyn Zbigniew
– Prezesi Związku Powstańców Warszawskich
Kpt. Jerzy Kaczyński – batalion Zaremba-Piorun
Kpt. Adam Drzewoski – łączność – za współpracę przy budowie replik radiostacji „Błyskawica”
i „Burza” został odznaczony przez Polski Związek Krótkofalowców
Inż. Sobiesław Dajkowski – dowódca Polowej Elektrowni w Powstaniu Warszawskim ,
po wojnie asystent Politechniki Warszawskiej
Por. Jerzy Michalski – Oddział Jerzyki
Kpt. Tadeusz Baczyński – strzelec , obsługa Polowej Elektrowni
Jola Kolczyńska – łączniczka Chrobry II
Włodzimierz Markowski – powstaniec, twórca pierwszej fonicznej radiostacji Powstania
Warszawskiego (repliki radiostacji powstańczych „ Błyskawica” i „Burza” znajdują się na stałej
wystawie w Muzeum Powstania Warszawskiego)
i inni znajomi Powstańcy…

…wzywam Was i Wasze nazwiska do obrony wartości Powstania Warszawskiego.

Szanowni Państwo Zarządu Głównego Ligi Obrony Kraju

Nowy budynek ZG LOK w Warszawie przy ul. Chocimskiej 14 usytuowany jest po środku , pomiędzy dwoma miejscami straceń w 1944 roku - w odległości 250 - 300 m od Waszej siedziby znajdują się miejsca rozstrzelania bezbronnych Warszawiaków – przy ulicy Dworkowej przy Morskim Oku i przy ulicy Puławskiej 13/15 przy dawnej Zajezdni Tramwajowej (obecnie teren jest w przebudowie trasy tramwajowej do Wilanowa) – przechodząc obok tych miejsc pomyślcie… tu zginęli Polacy.

Bardzo dobrze znam te miejsca, historię walk powstańczych zgrupowania „Baszta”, a po wojnie, obok mieszkałem z rodzicami i chodziłem do szkoły podstawowej, dobrze pamiętam jak 1 sierpnia w tych miejscach był płacz kobiet i setki palących się małych lampek.

Jedno z tych miejsc, już w obecnych czasach, zostało pokazane w Filmie mojego autorstwa, a zrealizowane przez zespół Warszawskiego Klubu Łączności SP5KAB i umieszczone na stronie internetowej pod tytułem:
„ Obchody rocznicowe Powstania Warszawskiego” https://sp5kab.pl/5262-2/

Czy to brak chęci i upór zrozumienia największej tragedii w historii Polski przez niektóre z osób Komisji Łączności LOK, a może tej Komisji już nie ma ? To tylko rozumieją osoby , które w czasie II wojny światowej, okupacji hitlerowskiej, Powstania Warszawskiego stracili najbliższych …proszę pochylcie się nad tą Polską sprawą… Potrzebna jest tylko Wasza dobra wola …

ZAWODY Robinsonowie Warszawscy

Napiszę jeszcze o podobnej sprawie związanej z zawodami o nazwie „ Robinsonowie Warszawscy” – zawody krótkofalarskie z okazji wyzwolenia Warszawy w dniu 17 stycznia 1944 roku organizowane przez organizację LOK Stowarzyszenie i inne, odbywają się co roku, dokładnie w dniu 17 stycznia. Wymyślona nazwa zawodów nijak odnosi się do sytuacji po Powstaniu Warszawskim i wysiedleniu ludności Warszawy i ma nawiązywać do pustej wyludnionej Warszawy.

Po Powstaniu, Niemcy pozostawili w Warszawie garnizon , hitlerowcy rozmieszczeni w kwaterze na Cytadeli i w wielu miejscach Warszawy pilnowali porządku dla własnych celów - rabunkowych, szczególnie kultury - wywożenia warszawskiego majątku, ale głównie niszczenia, burzenia całych domów, kamienic a pomagali im w tym oddziały proniemieckie ze wschodu...

Niewielka grupa Warszawiaków, pojedynczych mężczyzn pozostała w Warszawie pilnując swoich domostw przed szabrownictwem-kradzieżami. Było bardzo niebezpiecznie, w dodatku brak żywności oraz zimno w miesiącu grudniu 1944 roku zmuszała ich do wyjścia poza Warszawę. Natomiast nagminnie pojawili się chodzący po nocach rabusie często z bronią w poszukiwaniu przedmiotów wartościowych , zakopanego złota w dzielnicy żydowskiej – Getto … pamiętam, kiedy , jako młody chłopak po wyzwoleniu Warszawy - około 1950 roku - wysłuchiwałem opowiadań jednego z mężczyzn, który przeżył czas po Powstaniu w Warszawie – opowiadał o ogromnych trudnościach zdobycia jakiekolwiek pożywienia, a woda była ze śniegu, … to cud że przeżyłem - mówił. Ile takich osób było w Warszawie – nie wiadomo.

Uczęszczając w 1958 roku do szkoły przy ulicy Okopowej graniczącej z gruzami Getta , jak tereny te były ogrodzone podwójnymi parkanami z kolczastego drutu pomiędzy którymi chodził strażnik z karabinem – tak pilnowane było zakopane złoto żydowskie przed rabusiami.

Ze zbiorów historycznych mojego Ojca , w Wydaniu Specjalnym miesięcznika STOLICA z dnia 1 sierpnia 1957 roku POWSTANIE WARSZAWSKIE czytamy…

dotyczy daty – 17 styczeń 1945 roku
"W trzy i pół miesiąca po upadku Powstania Warszawskiego Warszawa została wyzwolona. Na dymiące gruzy stolicy wkroczyły oddziały I ARMII Wojska Polskiego i jednostki Armii Radzieckiej…"
"…za Warszawę, której zdziesiątkowani i wypędzeni przez okupanta mieszkańcy nie mogli witać żołnierzy niosących wolność…"

Z mojego opisu można wyciągnąć wniosek - przeżycie osób w warunkach po Powstaniu w Warszawie było bardzo trudne i nazywanie zawodów używając egzotycznego słowa Robinsonowie jest wielce niestosowne – nie odpowiada rzeczywistości i rozpoznawalności z jakim historycznym wydarzeniem zawody są związane.

Podsumowanie

Próba podjęcia zawodów krótkofalarskich z okazji rocznicy Wyzwolenia Warszawy miała już miejsce około 40. lat temu pn. Maraton Warszawski – wyjątkowo nieudana tygodniowa akcja, niechętnie przyjęta przez krótkofalowców – została zdjęta po kilku latach.

Z mojej i Kolegów informacji , prowadzonych dyskusji na falach eteru, wynika, że napisanie dobrego regulaminu zawodów krótkofalarskich , również UKF-owych , czy cyfrowych nie jest łatwe, a w przypadku różnych barw zawodów o tematyce Powstania Warszawskiego może to sprawiać dużo trudności i wymaga znajomości historii tematu z udziałem nie tylko jednej osoby, a póki co, należy od nowa napisać wszystkie regulaminy Warszawskich zawodów dotyczących tematyki Powstania Warszawskiego, aby po nazwie były one rozpoznawalne , a w części sportowej zawodów, aby klasyfikacja, punktacja - za wykonane łączności były bardziej sprawiedliwa dla wszystkich (o tym również już wcześniej pisałem).

Pierwsze uroczyste obchody rocznicowe Powstania Warszawskiego w wolnej Polsce odnosiły się do bohaterów - Powstańców, a ludność cywilna tamtych czasów pozostała w cieniu, tak samo pierwotna nazwa zawodów „W Hołdzie Uczestnikom Powstania Warszawskiego” mówi o Powstańcach , tych co czynnie walczyli z Niemcami, bohaterach walki o niepodległość Polski. Wtedy zapomniano o ludności cywilnej w Powstaniu. Po latach Państwo Polskie ujęło się za ludnością cywilną, która przebywała podczas działań powstańczych i poniosła największą ofiarę. Postanowiono przyznać tej grupie osób uprawnienia kombatanckie, ulgi i świadczenia zapisane :
( tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 735 ze zm.) wojennych (Dz. U. z 2021 po 1858). 735 ze zm. at. 22 ust 1 oraz art. 4 ust 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 24 stycznia 1991 roku o kombatantach oraz niektórych osobach będącymi ofiarami represji wojennych ( Dz. U. z 2021r. poz. 1858).

Ta ustawa odnosi się do osób , które zostały wygnane po Powstaniu z Warszawy, przeszły przez obozy hitlerowskie w Pruszkowie lub Ożarowie…

Mając powyższe na uwadze – rozszerzenia praw kombatanckich na osoby cywilne - w treści regulaminów Powstania Warszawskiego należy zaznaczyć wątek tragedii ludności cywilnej Powstania.

Coroczne zawody krótkofalarskie w dniu 1. Sierpnia, to szczególne święto dla Powstańców, Ludności Cywilnej z 1944 roku i całej Warszawy. Warszawa powinna organizować zawody krótkofalarskie Powstania Warszawskiego , bo Warszawa przejmuje tradycje wolnościowe od Powstańców.

Obawiam się, że mój patriotyczny wysiłek idzie na marne…

Pamiętajmy

Szanujmy HISTORIĘ i zanim coś wymyślimy – zwracajmy się do niej.

Zygmunt SP5AYY

( mnie i mojej matce udało się przeżyć Powstanie Warszawskie, Ojciec mój rozpoczął działania powstańcze – został złapany przez Niemców i wywieziony na roboty przymusowe do Hanoweru).

w Internecie – „Powstanie Warszawskie a krótkofalarstwo”
spotc.pzk.org.pl/phocadownload/konkurs/sp5ayy.pdf

PS. Moje wystąpienie poświęcam mojemu Koledze – twórcy regulaminu zawodów „W Hołdzie Uczestnikom Powstania Warszawskiego” - krótkofalowcowi Stanisławowi Sobieszczukowi SP5BLI, który zmarł 4 lutego 2023 roku.

Cześć jego pamięci!

Warszawa 16 luty 2023 roku


  PRZEJDŹ NA FORUM