Dipol półfalowy czy vertical ćwierćfalowy?
...a zwycięzcą jest???
    retros pisze:

    Tylko umieścić dipol na 3,5MHz na wysokości pól fali to jak to wykonać, toż to wieże trzeba stawiać jak się mieszka w swoim domu.


Dlatego napisałem, że dla wyższych pasm nie jest to problemem. Popatrz na fotki stacji contestowych. Tam nie ma anten pionowych na górne pasma. Na początku mojej zabawy w kontesting zapytałem Krzyśka GIQ dlaczego nie ma u siebie anten dookólnych, przecież w zawodach wołają go stacje ze wszystkich kierunków. Odpowiedź była, że miał kiedyś 5/8L GP, ale okazała się bezużyteczna, 4 elementowy Cubical Quad lepiej odbierał tyłem. Co innego na niskich pasmach. Tak jak piszesz, wysokość 40 m to już jest wyzwanie.

    retros pisze:

    (...) chyba mimo wszystko taniej by wyszło kupić Hexbeama i umieścić go na tych 15m wykorzystując jeden maszt a nie kilka do wielu dipoli a osiągi chyba by nie były gorsze, (...)


Taki Hexbeam, czy 2 elementy QQ to tylko około 3dB zysku w stosunku do dipola. To tak jakby zwiększyć moc ze 100W do 200W. 90% qso dostępnych na Hexbeamie są osiągalne na zwykłym dipolu.
Pod jeden maszt można podpiąć kilka dipoli na różne pasma.

    retros pisze:

    Na 10 m dipol 14MHz będzie już pracował DX-owo ?


Na pewno skuteczniej niż 5m GP stojący na ziemi. Co oznacza, że "dipol będzie pracował dx-owo"? Przy dobrej propagacji dalekie qso można przeprowadzać z prostych anten. Popatrz na sąsiedni wątek, w którym kolega chwali się dx-ami "zrobionymi" na antenie balkonowej.
Kilka lat temu, przed zawodami ARRL z powodu oblodzenia nie mogłem wysunąć głównej mojej anteny na niskie pasma - 24m vertical. Miałem do wyboru, albo zrezygnować z zawodów, albo wziąć udział na tym co pozostało, 3 dipolach (inverted v) na 160/80 i40m wiszących na wysokości 10m. Poniżej zestawienie ilości qso (ze stacjami amerykańskimi na 100W) w porównaniu do roku poprzedniego, podczas którego używałem w/w vertikala.
160m 2 4
80m 103 110
40m 180 168
Różnice są kosmetyczne, a komentarze na 3830 wskazywały, że propagacja była nawet korzystniejsza w roku poprzednim. Zatem nie demonizowałbym anten i przychylił się do powiedzenia, że każda antena jest lepsza od jej braku. Dla pełnego zobrazowania tematu zajrzyj do wątku http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=3535&temat=357739&nr_str=3 gdzie pokazałem porównanie dwóch, znacznie różniących się, systemów antenowych.



Bogusław sp7ivo



  PRZEJDŹ NA FORUM